377 brengen, Oostenrijk 1.500.000 en Italië 1.090.000 man, dus te zamen kunnen zij over eene strijdmacht van 5.140.000 man beschikken. Het Russische leger bedraagt op oorlogsvoet 2.579.000 man; terwijl het Fransche leger eene sterkte heeft van 3.226.000 man. Te zamen tellen dus deze beide legers 5.805.000, dus 665.000 man meer dan die der triple-alliantie. (Neue Mil. BlatterNov. 1890.) De aanwending van electriciteit hij het heslaan van paarden. Yele paarden laten zich niet of zeer moeilijk beslaan, zoodat veel tijd verloren gaat, alvorens het beslaan is afgeloopen. Menigmaal moeten de paarden neergeworpen en hunne voeten gekluisterd worden, waarbij zoowel menschen als paarden gevaar loopen letsel te krijgen. Het gebruik van electriciteit levert nu, naast het gemak waarmede het kan worden toegepast, nog het groote voordeel op, dat paarden, een maal met behulp van electriciteit beslagen, dit ook voortaan gewillig toelaten. De Fransche kolonel Gun heeft onlangs te Petersburg daarmede proe ven genomen, die schitterende resultaten 'opleverden. Het toestel, dat hierbij gebruik wordt, bestaat uit: twee over elkaar schuivende Rhumkorffsche inductieklossen, welke in verbinding staan, de eene met de polen van een element, de andere met de stang. Do stang is voorzien van een caoutchouc buis, waaromheen de bloot gelegde draadeinden worden gewonden zoodanig dat die einden zich 4 a 6 cM. van elkaar bevinden. Om het gemakkelijk doorgaan van den elect, stroom te bevorderen, wordt tusschen die einden een stukje vochtig zwam gelegd. De aanwending van de electriciteit heeft bij de paarden verschillend plaats. Bij jonge, vurige paarden wordt, alvorens de voet wordt aangeraakt, eerst een zeer zwakke stroom geappliceerd, die langzamerhand wordt versterkt, hetzij door het zink dieper in de vloeistof van het element te dompelen dan wel de klossen meer in elkaar te schuiven. Zoodra het paard zich tracht los te rukken, wordt de stroom geopend. Het zal zich nu gewillig laten beslaan. Bij groote, sterke en boosaardige paarden wordt de voet opgenomen, terwijl de stroom gesloten is. Eerst wanneer men den voet goed beet

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 390