380 ment hulptroepen (commandant Browne) bij de plaatswaar de op perbevelhebber met zijn staf was afgestegen en ontving dit korps bevel naar het Isandhlwana-kamp terug te marcheeren en onder weg de ravijntjes vóór het kamp te doorzoeken. De luitenant Milne kon van den top van den door hem beklom men heuvel niets van een aanval der Zulu's op het kamp onderschei den en seinde (vlagsignaal) aan den opperbevelhebber, dat het vee bij de tenten was samengebracht; dit scheen alles wat waard was te vermelden. Na anderhalf uur boven te zijn gebleven en niets verder te hebben opgemerkt, kwam hij naar beneden. Tegelijk met den afmarsch der hulptroepen ontving de luitenant kolonel Harness bevel om met de artillerie en hare dekking op den weg, dien hij verlaten had, terug te keeren en in Zuidelijke richting te marcheeren naar de Mangeni-vallei, waar een nieuw kamp zou betrokken worden. Daar dit kamp al dadelijk zou betrokken worden door het grootste deel van de uitgerukte troepenmacht, zond de opperbevelhebber een officier van zijn staf, kapitein Alan Gardner, om 10 uur 30 v. m., vergezeld van eenige andere officieren, naar Isandhlwana met het, bevel om de noodige tenten en andere behoeften vandaar te zenden, (1) Tegen 12 uur begaf de opperbevelhebber zich langs een omweg eveneens naar de Mangeni-vallei, om daar de plaats voor het nieuwe kamp nader aan te wijzen. Intusschen was de artillerie met hare dekking van 2 compagnieën infanterie om 12 uur 30 n. m. gekomen op den heuvelrug, vanwaar de weg in de Mangeni-vallei begint af te dalen; na aldaar eenigen (1) Bij aankomst in het kamp zond de kapitein Gardner het volgende bericht aan den chef van den staf van den colonnecommandant oor den linkervleugel van het kamp wordt hevig* gevuurd; versterking wordt van daar gevraagd, de Basuto's trekken terug. Alle troepen zijn onder de wapens en „er wordt hevig gevochten op 1* KM. ten N. van het kamp." (Dit rapport bereikte zijn bestemming niet, maar kwam om 3 uur n. m. in handen van een der adjudanten van den opperbevelhebber,) De luitenant-kolonel Pulleine antwoordde eveneens met een bericht aan „den staf officier van den volgenden inhoud: „Links van het kamp wordt hevig gevuurdkan „op dit oogenblik het kamp niet opbreken." tDit bericht schijnt den opperbevelheb ber eerst om 3 uur n. m. in handen gekomen te zijn.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 393