381 tijd gerust te hebben, werd opgemerkt, dat de twee te Isandhlwana achtergelaten vuurmonden aan het vuren waren, zonder dat dit aan leiding gaf tot ongerustheid. Yan de plaats, waar de batterij halt had gehouden, kon men het kamp niet zien, maar het Noordelijk daarvan gelegen terrein, waar de twee vuurmonden waren opgesteld, was, daar de afstand slechts 13 KM. (langs den weg gemeten 15£ KM.) bedroeg, met veldkijkers duidelijk zichtbaar. Kort daarna (12 uur 45 n. m.) ontwaarde men op den weg naar het kamp het bataljon hulptroepen, vanwaar in allerijl een bereden ordonnans kwam aanrijden, waarop kapitein Church, commandant van een der compagnieën van de artillerie-dekking, gezeten op een artilleriepaard en vergezeld door een sergeant van de batterij dezen te gemoet ging. Om 1 uur 15 n. m. teruglceerende, berichtte de kapitein Church, dat de bereden ordonnans een officier der hulptroepen was geweest, overbrengende het volgende bericht van den commandant Browne (bataljon hulptroepen): „Kom in Godsnaam met alle beschikbare troe- „pen; het kamp is omsingeld en verloren tenzij er hulp komt opdagen." De batterijcommandant (luitenant-kolonel Harness) besloot op die mededeeling onmiddellijk met zijn bedekking naar Isandhlwana terug te marcheeren en zond een officier naar den opperbevelhebber om van die besluit kennis te geven en mogelijke bevelen in ontvangst te nemen; een ter plaatse aanwezige adjudant van den opperbevel hebber spoedde zich eveneens naar dezen tot het overbrengen van het ontvangen bericht. Om 1 uur n. m. had de opperbevelhebber de plaats voor het nieuwe kamp in de Mangeni-vallei bepaald en ontving hij daar spoe dig van een inboorling de mededeeling, dat de vijand in de nabijheid van het Isandhlwana-kamp was en dat daar hevig gevuurd werd. Deze spoedde zich daarop met zijn staf te paard naar een heuvel, vanwaar het kamp zichtbaar was en vandaar met veldkijkers zien de dat alles schijnbaar rustig was en de tenten waren blijven staan (1), was men tot het besluit gekomen, dat dit bericht en een ander van denzelfden inhoud, kort te voren ontvangen, ongegrond waren. (1) Bij een aanval worden de lonten opgeruimd of neergeslagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 394