382 Op deze plaats bereikten den opperbevelhebber het reeds vermelde be richt en demededeelingvanden terugkeer van luitenant-kolonel Harness. In antwoord daarop gelastte hij om 1 uur 25 n. m. den terug keer der batterij en de uitvoering van den oorspronkelijk gegeven last. Om ongeveer 2 uur n. m. begaf de opperbevelhebber zich, met zijn staf en de bereden vrijwilligers, op weg naar Isandhlwana en ontmoette hij spoedig de bereden infanterie onder den luitenant-kolonel Russell, die in den loop van den morgen op verkenning gezonden was naai den Isipezi-heuvel en dezen sterk door den vijand bezet had gevon den. Die afdeeling was daarop naar den weg teruggekeerd om te rusten en had om 1 uur 15 n. m, een bereden ordonnans van de hulptroepen ontmoet, die in last had den opperbevelhebber mede te deelen dat het kamp werd aangevallen. Op dat oogenblik ecüter wist men niet, waar de opperbevelhebber zich ophield en in de pogingen om hem te vinden, slaagde men niet. Daar men echter ook van hieruit de artillerie in het kamp zag vuren en een tweede ordonnans spoedig daarop dezelfde mede- deeling als te voren bracht, liet de luitenant-kolonel Russell zijn troep opzadelen en gereed maken om naar Isandhlwana af te mar- cheeren, waarheen hij nu dacht dat alles zich in beweging zou stel len. Hij zelf begaf zich op weg naar den opperbevelhebber en ont moette onderweg de batterij met hare bedekking, welks comman dant in afwijking van den hem gegeven last zijn troep met de bedekking naar Isandhlwana in beweging had gezet. Na een gesprek met den batterijcommandant reed de luitenant kolonel Russell door en ontmoette hij 1.5 KM. verder den opperbe velhebber met de bereden vrijwilligers, langzaam naar Isandhlwana rijdende. De mededeeling van den inhoud der ontvangen berichten bracht geen ongerustheid te weeg, daar, blijkens de waarneming, een half uur geleden gedaan, 'alles in het kamp rustig was. Men was van oordeel dat de escorte van bereden troepen voldoende zou zijn om den mogelijk langs den weg aanwezigen vijand te verdrijven en de luitenant-kolonel Harness, die nu ingevolge het ontvangen tegenbevel met de batterij keert had gemaakt, zette daarom den marsch naar het nieuw aangewezen kamp voort, terwijl de bereden infanterie zich bij de escorte van den opperbevelhebber aansloot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 395