384 Toen deze colonne om ongeveer 3 uur 30 n. m. op 7 KM. afstand van Isandhlwana gekomen was, ontmoette men een eenzamen ruiter. Dit bleek de commandant Lonsdale van de hulptroepen te zijn, die, ten einde maatregelen te nemen voor de voeding van zijn troep, zonder dezen naar het kamp was teruggekeerd en dit even over tweeën bereikt had. Zonder aan gevaar te denken was hij tot in de onmiddellijke nabijheid van de tenten gekomen, toen plotseling eenige schoten op hem gelost werden en hij om zich heen zien de ontwaarde, dat de Zulu's zich in roode soldatenpakken hadden gestoken en het geheele kamp in 's vijands handen was. Overmand door dien indruk gelukte het hem slechts met moeite zijn paard te wenden en, ontkomende aan de hem nagezonden kogels, heen te snellen om verslag te doen van hetgeen hij gezien had zijn paard was echter zoo vermoeid, dat hij den terugweg grootendeels te voet moest afleggen. Door dit bericht werd nu plotseling de toestand duidelijk; in allerijl werd aan den colonne-commandant (kolonel Glyn) bevel ge zonden om met de geheele troepenmacht onmiddellijk naar Isandhlwana op te rukken, terwijl de opperbevelhebber den marsch nog 3 KM. voortzette met het bataljon hulptroepen, gereed tot het gevecht en de bereden troepen op de vleugels; daarna halt houdende achter een heuvelrug (bij C), werd de bereden infanterie tot verkenning vooruit gezonden, die een uur later terugkeerde met het bericht, dat de Zulu's ten getale van vele duizenden meester waren van het kamp. Niettegenstaande alie mogelijke spoed gemaakt werd, kwam de kolonel Glyn eerst om 6 uur 10 u. m. met zijne geheele troepen macht op de plaats waar de opperbevelhebber hem inwachtte, die toen onmiddellijk de bereden troepen vooruitzond, eene colonne liet formeeren met de vier vuurmonden in het midden, aan beide zijden geflankeerd door drie compagnieën infanterie en de hulptroepen op de vleugels en in dien vorm om 6 uur 30 n. m. bevel tot voorwaarts rukken gaf. Intusschen begon langzamerhand de avond te vallen en toen de colonne om ongeveer 7 uur 45 n. m. up 500 M. van het kamp was genaderd, was het nagenoeg geheel duister gewordenslechts de donkere omtrekken der heuvels teekenden zich tegen de lucht af en

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 397