390 Aan wapens gingen verloren twee vuurmonden (7 1t!crs) met uitrusting van 400 schoten en ongeveer 1200 Martini-Henry geweren met 400,000 patronen. Uit een later ingesteld onderzoek is gebleken dat het leger van Cetywayo, 13700 man sterk en aangevoerd door Tshingwayo, Uluudi verliet in den namiddag van 17 Januari, marcheerende naar de Witte Umvolosi; den 20eu had het den Isipezi-heuvel bereikt en hield den 21™ halt op ruim 10 KM. ten N. O. vau het kamp te Isandhlwana. liet was verdeeld in drie colonnes; de rechter bestaande uit de regimenten Nodwengu (1220), Nokenke (830) en Uracityu (2880); de 2e uit de regimenten Mbonambi (1240) en Nkobamakosi (3260); de linker uit de regimenten Tulwana (2450) en Qikazi (1220). Den 22™ Januari bestond geen plan tot den aanval op het kamp, daal de stand der maan niet gunstig was en de ritueele plechtigheden, vóór een aanval gebruikelijk, nog niet volbracht waren. 's Morgens echter hoorende vuren, rukte het regiment Hokenke voorwaarts in de meeuing dat een der regimenten van de 2° colonne in gevecht wasontwarende dat alles rustig was, keerde het naar zijne oorspronkelijke opstelling terug. Kort daarna kwamen de bereden Basuto's in de nabijheid van het regiment Uincityu en openden daarop het vuur, waarop de geheele rechter en 2° colonne voorwaarts rukten Tshingwayo gelastte daarop de regimenten Tulwana en Qikazi een kring te formeeren en in reserve te blijven. Later evenwel werden deze beide regimenten naar den uitersten rechtervleugel gezonden om het kamp van het Westen aan te vallen en te omsingelen zij werden aangevoerd door Dabulamanzi, een broeder van Cetywayo, en bezetten den weg naar Rorke's drift; na afloop van de slachting begaven zij zich op weg daarheen om den post aldaar aan te vallen. De verliezen der Zulu's zijn niet met zekerheid op te geven, doch kunnen op minstens 1000 man gesteld worden. Ka het plunderen van het kamp marcheerde het Zululeger naar zijne laatste bivakplaats terug en ging spoedig daarna uiteen. Met het voren geschetste drama eindigde het eerste gedeelte van den oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 403