391 Wanneer men de in het voorgaande geschetste toestanden, feiten en gebeurtenissen nader overweegt, dan kan het niet anders of men moet met mij tot het besluit geraken dat dè oorlog met Cetywayo noodzakelijk geworden en ook besloten was na de annexatie van de Transvaal en dat die zeker vroeger zou begonnen zijn, ware het niet dat moeielijkheden elders in Zuid-Afrika en ook de toestand in de Transvaal zelve dit onmogelijk hadden gemaakt. Dit neemt echter niet weg, dat men van dat oogenblik af zich op dien oorlog had moeten voorbereiden, niet direct door het bijeenbrengen van troepen en krijgsvoorraad, maar op politiek terrein en door het aanwenden van alle middelen om op de hoogte van alles wat den toestand van de tegenpartij betrof te geraken en dat dit niet onmiddellijk is ge schied, blijkt wel uit de voorbereidingen onmiddellijk voor den oorlog getroffen; men wist toen wel veel, maar zeker veel minder dan men bij een tijdige voorbereiding had kunnen weten. Uit den geschetsten gang van zaken blijkt niet, of de Regeering in het moederland geheel op de hoogte geweest is van de voorne mens en bedoelingen van de autoriteiten in Zuid-Afrika, afgaande op het aanvankelijk weigeren van de aangevraagde tr oepenvermeer- dering zou men geneigd zijn dit eenigszins in twijfel te trekken toch kan het wel niet anders, of met het oog op de groote consequentie der zaak het noodige overleg daaraan is voorafgegaan, dit blijkt vol doende uit de snelle en besliste wijze waarop men op politiek ter rein is te werk gegaan van af het oogenblik, waarop tot het spoedig aanvangen van den oorlog besloten ishet niet onmiddellijk voldoen aan de aanvraag om troepenversterking moet waarschijnlijk meer be schouwd worden als een gevolg van het onderschatten van den te verwachten weerstand in verband met de moeielijkheden, die men in Engeland ten opzichte van de aanvulling elders ondervond. Als vaststaande kan worden aangenomen dat tot den oorlog be sloten was vóór het. vertrek van Lord. Chelmsford, den commandant der troepen in Zuid-Afrika, naar Ratal, dus in den loop van de maand Juli; de politieke voorbereiding was toen echter reeds zoover gevorderd, dat zij de militaire voorbereiding steeds vooruit gebleven is, hoofdzakelijk door den belangrijken tijd, die- er verloopen is en moest, alvorens voldaan was aan de aanvraag om versterking van

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 404