392 troepen en officierspersoneel voor trein- en andere hulpdiensten, welke feitelijk dan ook eerst aangekomen is, toen de voorbereiding nagenoeg afgeloopen w&s. Uit hetgeen reeds werd medegedeeld en uit hetgeen later nog bij de beschouwingen omtrent den trein zal blijken, mag evenwel wor den afgeleid dat van at het oogenbiik dat tot den ooriog besloten was, van militaire zijde inderdaad alles in het werk gesteld is, om met den tijd en de beschikbare middelen te woekeren, zoodat de mili taire voorbereiding zoo goed geweest is, als die onder de gegeven omstandigheden mogelijk was. Dat men van de voordeelen der omvattende operatiebasis heeft willen partij trekken door het vijandelijk land van verschillende zij den binnen te trekken, is volkomen verklaarbaar; minder dui delijk is het evenwel waarom in het operatieplan wordt voor gesteld de beschikbare troepenmacht in het aanzienlijk aantal van vijl verschillende colonnes te splitsen. Waar de omstandigheden daartoe aanleiding geven, kan het opereeren in verschillende colon nes op een zelfde punt gericht tot belangrijke resultaten leiden; men moet daarbij echter niet vergeten dat de in een centrale stelling geplaatst vijand zooals de geleerden dat uitdrukken de voordeelen van de binnenlijnen heeft en dat hij, zoolang hjj vrij is in zijn bewegingen, de verschillende colonnes afzonderlijk kan aantasten en slaan. Niet in allen deele was daarmede rekenin°' gehouden en de sterkte van de oorspronkelijke 2e colonne was met het oog daarop zeker onvoldoende, terwijl ook die der oorspron kelijke linkercolonne te wenschen overliet; gelukkig hebben deze niet in den zin van het operatieplan aan den veldtocht deelgenomen, daar de schadelijke gevolgen alsdan zeker niet zouden uitgebleven zijn. Hoewel de ondervinding schijnbaar in tegengestelden zin uitspraak heeft gedaan, kan toch worden gezegd dat de sterkte der overige colonnes op den toestand berekend en voldoende geweest isde nederlaag der centrumcolonne moet nl. aan andere oorzaken worden toegeschreven. Het ligt bovendien voor de hand dat de bezwaren, die tot het bereiken van het gemeenschappelijk doel moeten overwonnen worden, met het aantal der-verschillende colonnes zeer belangrijk toenemen, vooral wanneer, zooals hier het geval was, gemeenschap onderling

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 405