393 en naar achteren ontbreekt, zoodat de verschillende colonnes niet van elkanders bewegingen en verrichtingen op de hoogte zijn; men kan het onderhouden van die gemeenschap wel op papier decreteeren, zooals dan ook in het operatieplan geschied is, maar wanneer men den oorlog met onbeschaafde volksstammen in een land met weinig of geen gemeenschapsmiddelen kent, weet men dat de practijk anders is; van het onderhouden van gemeenschap, op de wijze als bij Europeesche oorlogen gebruikelijk, is alsdan iu den regel geen sprake. In dergelijke toestanden blijft het bereiken van een gemeenschap pelijk doel altijd in hooge mate afhankelijk van het toeval; groote waarschijnlijkheid van welslagen bestaat alleen wanneer de gemeen schapsmiddelen (i. c. de telegraaf) van dien aard zijn, dat de geheele beweging van uit een punt te leiden is (inval der Pruisen in Bohe- raen in 1866). Alleen overmacht of eene voldoende sterke macht laat dus het opereeren op die wijze toe en dan nog moet het aantal colonnes niet grooter zijn dan bepaald noodzakelijk is. In het tweede gedeelte van den oorlog heeft dan ook de generaal Wolseley slechts in ééne sterke colonne willen opereeren. (1) Feitelijk is van samenwerking der drie colonnes, welke de grenzen overschreden hebben, geen sprake geweest; door het uitvallen van de oorspronkelijke tweede colonne stond de rechtercolonne geheel op zich zelf, ook gedurende het later gedeelte van den oorlog, terwijl ook van gemeenschap tusschen de beide andere geen sprake geweest is. Een belangrijk nadeel was het den oorlog in het slechte seizoen te beginnen (October Maart) en dat terwijl er geen enkele reden was om het aanvangen der operatiën niet een paar maanden uit te stellen men wist dat de te verwachten menigvuldige regens het overtrekken der rivieren zeer zou bemoeielijken en de bewegingen van de troepen en van den trein zeer zouden belemmeren en bovendien was men door de weersgesteldheid genoodzaakt meer tentmaterieel mee te voeren dan anders het geval zou geweest zijn. Het eerste gedeelte 'van den oorlog heeft te kort geduurd om te kunnen zeggen, dat een en ander invloed op den gang van zaken heeft uitgeoefend, 1) As I strongly object, zeide hij, to the present plan of operations with two forces acting independently of each other, and without possibility of acting in concert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 406