894 maar zooveel is zeker dat men in ruime mate de bezwaren onder vonden heeft welke daaruit voortgesproten zijn, zoo bij de voorbe reiding als bij den veldtocht zelf. In zijn rapport van 27 Januari meldde de opperbevelhebber dat de terreinbezwaren veel grooter waren geweest dan hij verwacht had, dat de helft van de centrum colonne zeven dagen hard had moeten werken om den weg van Ror- ke's drift naar Isandhlwana (15 KM.) bruikbaar te maken en dat desniettemin de trein de colonne niet zou gevolgd kunnen zijn, bijaldien het geregend had. Het gebruik van hulptroepen op groote schaal heeft allerminst aan de verwachting beantwoord en dat hoewel zij waren samengesteld uit inboorlingen van het eigen land de billijkheid gebiedt te erkennen dat het civiel bestuur tegen het gebruiken daarvan gewaarschuwd heeft, maar dat het van militaire, zijde is doorgezet. Evenals bij ons heeft men in dien oorlog ondervonden, dat, wanneer de hulptroepen niet goed gewapend zijn, zij niet tegen den vijand bestand zijn en men kan ze in den regel niet genoeg vertrouwen om ze goede wapens te (reven daar er alle kans bestaat dat die op de eene of andere wijze in 's vijands handen geraken. Het eerste is afdoende bewezen bij de verdediging van het kamp te Isandhlwana; met hunne onvoldoende wapening waren zij in hunne vooruitgeschoven opstelling tegen den beter gewapenden en dapperden vijand niet bestand en dit was de naaste oorzaak van het binnendringen des vijands en van de aangerichte slachting. Na den terugkeer van de centrumcolonne te Rorke's drift deserteerde in den nacht van 23 Januari het grootste gedeelte van de beide bataljons hulptroepen dier colonne, en den 25sten Januari de rest, nadat men hun eerst de geweren had afgenomeneen ander bataljon weigerde den volgenden dag de gegeven bevelen op te volgen en kon daartoe niet gebracht worden dan nadat eenige manschappen voor den zand hoop waren gezet met bedreiging van onmiddellijk doodgeschoten te worden. Bij de linkercolonne deserteerden den 28en Maart op 50 man na alle hulptroepen, nadat zij in een dien dag geleverd ongelukkig gevecht zware verliezen geleden hadden en het detachement hulp troepen te Rorke's drift verliet den post bij de nadering des vijands. Naar mijne opvatting blijkt uit de in dezen oorlog opgedane onder- O i

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 407