397 han troep daartoe gereed; één hunner (luit.-kol. Harness) begeeft zich zelfs, in afwijking van den hem gegeven last, op weg derwaarts om hulp te verleenen waartoe het op dat oogenblik trouwens reeds te laat was niets mag baten de opperbevelhebber roept hem terug en intusschen bezwijken de verdedigers van het kamp voor de over macht. Zulk een optimisme dat blind is voor alles wat niet in zekere richting past, is in den oorlog meer waargenomen velen zullen zich dat met mij herinneren. Dat de opperbevelhebber niet op het ontvangen van het eerste bericht met zijne colonne naar Isandhlwana is teruggekeerd, is vol komen verklaarbaar; de inhoud van dat bericht gaf daartoe geen aanleiding, maar minder verklaarbaar is het, dat men zich vergenoeg de met eene verkenning door middel van een verrekijkerhad men wat voor de hand lag, een paar stafofficieren met een escorte naar Isandhlwana gezonden en hadden deze op den weg een tweetal or- donnansenposten achtergelaten, dan had men waarschijnlijk tegen 11 uur v. m. volledige berichten gehad en onmiddellijk de artillerie met bedekking, alle bereden troepen en één bataljon hulptroepen in beweging kunnen stellen. Meer dan waarschijnlijk hadden die troepen ten ruim 12 u. 30 n. m. te Isandhlwana aankomende, de kans ten voordeele van de verdedigers doen keeren, in afwachting van de een uur later volgende overige troepen. Dit was de eenige kans om het kamp te redden; voor eene andere heeft de gelegenheid niet bestaan; de berichten zijn daarvoor te laat gekomen, stel dat men er op gehandeld had. De geheele gang van zaken in de onmiddellijke omgeving van den opperbevelhebber den 22en Januari 1879 maakt onwillekeurig den indruk dat de wel eens geuite bewering, dat de Engelschen den oorlog beschouwen meer als een soort van sport, waarbij het eerder op betoon van moed en kracht dan op getrouwe plichtsbe trachting aankomt en de vermoeiende en weinig roem aanbrengende voorposten-, verkennings- en stafdienst voor hen weinig bekoorlijks heeft, niet zoo geheel onjuist is. (1) (1) Het aan den hertog van Wellington toegeschreven gezegdeI always found men who followed the hounds, brave and valiant soldiers, karakteriseert eenigerniate de eischen, die door den bevelhebber aan zijne soldaton gesteld worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 410