400 gelijk zijn. In verband daarmee moet nu ook de bevordering tot 1° kl. zonder examen plaats vinden. Onder allen, die nu gedurende eenige jaren achtereen opgroepen zullen worden om het examen voor 1° kl. te doen, is er geen enkele vreemdeling voor wien dit examen in hoofdzaak gehandhaafd bleef meer in het korps, dus niemand die niet een Nederlandsch examen heeft gedaan. Nu dezeja zelfs de apothekers die niet in Utrecht hunne opleiding hebben ge noten niet meer aangesteld zullen worden, behoeven voor dit vreemde element geene eventueele bepalingen te worden vastgesteld. Allen dus die het examen zullen moeten doen, hebben gestudeerd onder de nieuwere bepalingen en hebben daarna aan een examen voldaan dat verre boven het examen staat dat nu voor le kl. wordt afgenomen. De meerdere uitbreiding bestaat in enkele vakken die wel kunnen doen uitkomen of de candidaten met de studie er van zijn inge nomen, maar niet voor meerdere ontwikkeling in rekening kunnen wor den gebracht of in 't minst toonen, of de candidaat gedurende de verloopen jaren iets heeft gearbeid op wetenschappelijk gebied. Wat de kennis van Indische planten bijv. aangaat, deze zou dan zelfs ook bij een examen moeten geëischt worden van hen die hot zg. staatsexamen gedaan hebbenomdat ook zij daarvan vroeger geen speciale studie hebben gemaakt. De wijze, op verschillende plaatsen in het conceptreglement dooi den Heer Haak aangewezen om de apothekers der 2e kl. te beoordeelen, vooral in hunne practische vormiDg en ontwikkeling, is een zoo bij uitstek goede dat het examen daarbij alle waarde verliest. Gesteld eens dat een apotheker een groote bekwaamheid bezit in het doen van scheikundige onderzoekingen en dat microscopie en Indische plantenkennis hem geheel koud laten, zou hjj daarom ongeschikt zijn voor bevordering? Volgens het nu gevolgde stelsel ja, want hij zou niet aan het examen voldoen; volgens het door den Heer Haak aangegeven stelsel neen! want zijne onderzoekingen zouden hem doen kennen als een zeer ontwikkeld apotheker en dus voor bevordering in aanmerking doen komen. Terwijl zij die tot het examen opgeroepen moeten worden zich eerst in den laatsten tijd weer bezig zullen houden met de vakken, waarin ze vroeger reeds voldeden, of zich een weinig zullen oefenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 413