401 in pmctischen arbeid en ook de namen en kenmerken der meest ver- spieide en bekende planten zg. er in zullen werken, zullen nu hunne oefeningen jaar op jaar op de meest afdoende wijze geleid en gecontro leerd worden. Betere methode om te zien, of de apotheker genoeg onderlegd is om bevordering te maken, is er wel niet. En is deze beoordeelingswijze verre boven een examen te verkiezen; het afschaffen er van komt èn den staat èn den apotheker ten goede. Nu is de staat immers ettelijke maanden van de diensten van den apotheker, die met het examen bezig is, verstoken en moet deze vaak met eene groote familie een èn voor het rijk èn voor hem zeer kostbare reis naar Batavia maken, om na eenige maanden reeds weer naar zijn nieuwe standplaats te gaan. Bovendien zijn steeds tal van over plaatsingen het gevolg van die eene; bij beide gelegenheden zijn de kos ten van overplaatsingen enz voor den staat groot, voor den apotheker zijn deze twee snel op elkaar volgende overplaatsingen en het ge dwongen kostbare leven in een hotel te Batavia een financieele ruïne. Duswaar eene veel betere beoordeeling voor een examen in de plaats kon komen, en met het beginsel van examen doen gebroken is, is deze noodeioos en de geheele afschaffing reeds nu niet anders dan gewenscht. Ware de zienswijze van den Heer Haak eerder bekend geweest, zeker zou het examen reeds zijn afgeschaft bij de behandeling van de kwestie om den apothekers van het Ned.-Ind. leger vergunning te geven in Nederland als apotheker op te treden. Art. 8. Goed ware het ook te Kota Radja een der oudere apo thekers te plaatsen. Vaak wordt in volgende artikelen, waar er sprake is van groote hospitalen, Kota Radja verzwegen. De reden daarvan is duidelijk. De plaats wordt niet als eene gewone garnizoens plaats beschouwd. Als alles echter mettertijd op gewone leest geschoeid zal worden, gaat bij den geneeskundigen dienst het eerst een en ander zijn ge wonen gang en daar nu de pharmaceutische inrichtingen en daaronder het laboratorium uitstekend zijn ingericht, kunnen de jongere apothe kers er goed bekwaamd worden. Verzendingen hebben er ook geregeld plaats; dus een oud apotheker

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 414