403 daar 't meest een zuiver civiele zaak geldt en met geneeskundigen dienst niet te maken heeft. Willen militaire autoriteiten na inzage van de processen-verbaal maatregelen nemen, bijv. door ontheffing van zelfstandig dienen of provoceeren van een ander onderzoek, dat is een tweede zaak. Art. 20. Slechts de aflevering van geneesmiddelen geschiede uit sluitend aan het magazijn van geneesmiddelen en niet ook andere praeparaten, die vaak voor andere doeleinden in het laboratorium worden aangemaakt. Het innemen van stoffen, niet op prijscouranten of elders vermeld en vaak een enkele maal gemaakt om een proef te nemen, geeft onnoodige vermeerdering van administratie. Art. 27. De tusschentijds opgemaakte supplementen en verbe terbladen van de prijscourant moeten ook verzonden worden aan de e. a. w. apothekers en niet, zooals nu alleen, aan de e. a. w. offic. v gez., die ze als voor hun archief bestemd er in bewaren. Art. 28. Dit artikel moet gevolgd worden door „eu de adminis trateur van het magaziju v. geneesmidd. in Nederland.'' Eene over eenstemming tusschen deze twee autoriteiten zonder eene ultra-officieele bemoeiing zal zeer ten voordeele komen van het magazijn in Indië. Met eene enkele deskundige uitdrukking maken deze twee adminis trateurs elkaar iets duidelijk. Zij gaan daardoor gemakkelijker tot eene correspondentie over dan als zij, om ook voor niet-deskundi- gen duidelijk te zijn, haarfijn alles moeten uitleggen. Desnoods kan een visum van den chef v. d. gen. dienst geëischt worden. Art. 30. Bij eventueel in werking stellen en nakomen van de paragrafen van dit artikel zal vooral uitkomen hoe noodig een advies van een apotheker voor den chef v. d. gen. dienst is. Er wordt op dit gebied onwillens veel gezondigd. Het nieuwe hospitaal te Magelang, ten minste te oordeelen naar de plannen van eenigen tijd geleden, toont dit duidelijk aan. Yoor de in art. 30 sub 3 gewenschte bergplaatsen heeft men slechts één zg, flessclienhok. Als de flesschen er in gestapeld zijn en de vaten met groene zeep, carbol, sterke zuren een bekrompen plaatsje hebben gevonden, is er van opbergen van andere zaken, als kisten die nog niet uitgepakt zijn en niet buiten mo gen blijven of leeg zijnde op opruiming wachten, geen sprake en zullen deze toch als vroeger aan weer en wind moeten blijven blootgesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 416