407 aan het werk te zetten om precies hetzelfde te doen en zoo eene twintigvoudige controle te verkrijgen, is inderdaad overbodig. Te meer omdat bij aanbesteding en bij levering in Nederland, en, zooals schrijver voorstelt, bij ontvangst in Indië in het laboratorium de geneesmiddelen worden onderzocht. Ook is het volstrekt niet gezegd dat het medicament uit de eene flesch dezelfde eigenschappen bezit als uit de andere. Nu eens wordt bij dezelfde bezending joodkali ontvangen die bruin dan weer die wit is evenals sulfas chinine uit een blik grauw en uit het andere volkomen wit ziet. Het doel van den schrijver met deze bepaling is echter duidelijk en goed. Hij wil deu apotheker gelegenheid geven zich te oefenen in het onderzoek van geneesmiddelen en hem gewennen zijn aan dacht meer te wijden aan de verschillende geneesmiddelen, die hij in bewaring neemt en er toe brengen om officieel te rapporteeren als iets niet goed is. Ditzelfde doel kan echter bereikt worden door elk half jaar eenige apothekers aan te wijzen waar een dergelijk onderzoek gedaan moet worden of een proces-verbaal van keuring te vragen van eenige stoffen wier hoedanigheid bij de controle in het labora torium te wenschen overliet en ook door den apothekers op te dragen om zoodra een geneesheer de deugdelijkheid van eenig geneesmiddel betwijfelt dit te onderzoeken en er officieel over te rapporteeren. Het idte beoogt zeer zeker een der goede hulpmiddelen om de apo thekers te beoordeelen. Art. 70. Bij het bespreken van de verbandkisten en tasschen is den Schrijver een groote leemte ontgaan. De inhoud der kisten en tasschen is in 1883 vastgesteld, en nu na acht jaar is er nog geen verandering in gebracht; hoewel in dien tijd geneesmiddelen in ge bruik zijn gekomen die er in thuis hooren, zooals: sublimaat, co caïne, antipyrine, chloroform en chlorale, salicylhechtpleister e. a. Enkele andere geneesmiddelen zijn overbodig of de tegenwoordige vorm minder gewenscht. Daar over eenigen tijd weer andere ge neesmiddelen in gebruik zullen komen, die er in noodig kunnen zijn, zou het overweging verdienen, dat m bepaalde tijden bijv. driejaar een commissie van apothekers en off. v. gezondheid werd benoemd, die de noodige aanvulling of wijziging aangaf. Art. 72. De bepalingen omtrent deelname van apothekers in

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 420