408 keuringscommissiën moet zeer nauwkeurig omschreven worden. Er moet op vele kleine voorkomende gevallen gelet worden. "Waar meerdere apothekers zijn is er geen bezwaar; alleen moet de ge woonte om de officieren, evenals bij andere wapens, te doen rou- leeren er aaugegeven worden. Waar slechts één apotheker is, mos ten zijn diensturen vaak van 7 tot 1 en van 4 tot 6 en de quaesties bij spoedvereischende keuringen met inkoopen als gevolg een punt van aandacht vormen. Art. 82. Er is geen dienst, die op meer verschillende wijzen wordt geregeld en op zoo uiteenloopende manier wordt opgevat als de wachtdienst der apothekers. De wijze, waarop de Heer Haak erin wil voorzien, is er een bewijs te meer voor. Hij ziet zich genood zaakt tot verschillende indeelingen. De oorzaak, waarom men steeds met die wacht in de war zit, moet gezocht worden in de meening, dat aan den dienst der apothekers en off. v. gez. gelijke eischen gesteld en daaraan gelijke waarde toegekend moet worden. Niets is echter minder juist dan dit. De formatie laat al dadelijk het verkeerde van die meening uitkomen. Als een off. v gez. der tweede klasse uit de wacht, valt, moet de jongste eerste klasse invallen. Dit kan, want 7nj is er. Bij de apothekers is hij er niet-, er is steeds een e. a. w. apotheker, die in den regel niet als de jongste off. v. gez. 8 a 10, maar 20 a 25 dienstjaren heeft! In het eene hospitaal wordt dan ook als er van de drie tweede klassen een uitvalt dadelijk halve wacht gedaan, omdat er GEEN jongste is. In een ander hospitaal valt hij in omdat hij de jongste is. Maar hoe doet men wel als er volgens de formatie in »t geheel twee apothekers zijn Wel dan is de zaak onmiddellijk glashelder opgelost, er wordt geen wacht gedaan, d. i. de zg. halve wacht; al is de buitendienst door particuliere practijk, civieleu dienst en anderszins nog zoo druk, want bij de formatie wordt alleen rekening gehouden met de militaire bezetting der plaats. Op de meeste plaatsen ook waar maar één apotheker js _gaat dit jaar in jaar uit zoo en goed! Aan hetzelfde groote hospitaal, waar één jaar lang heele wacht wordt gedaan, wordt het volgende jaar halve wacht gedaan. En hoe ook de dienst der apothekers geregeld zij, steeds gaat hij evengoed. Niet alleen omdat de apotheker weet, dat een ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 421