410 Art. 93. Door het voorgestelde op art. 39laatste regels, ver valt de controle door den apotheker. Art. 94. Dit artikel vervalt in verband met het gezegde over art. 56. Art. 125. Het schrijven van recepten mag niet anders dan met inkt geschieden. Is het nu vaak moeilijk om de met inkt geschreven recepten te lezen, omdat de brengers deze beduimelen, ettelijke malen vouwen en niet tegen nat worden beschutten; als ze met potlood zijn geschreven, blijft er dikwijls voor den apotheker niet anders over dan te raden wat er staat. Waar 50 °/0 der geneesheeren met inkt schrijven, is er geen be zwaar dat de andere 50 °/0 dit ook doen. Bezwaar bestaat er niet tegen. De gebruiksaanwijzingen moeten alle in het Nederlandsch ge schreven worden. De wet van 1878 kent geen andere taal; en het Maleisch mag daarom niet gebruikt worden, omdat een jong apotheker, die weinig Maleisch kent, bij verkeerd begrijpen de schromelijkste vergissingen kan begaan. Wil de geneesheer eene Maleische ge bruiksaanwijzing, hij vrage dit onder het recept. Onder „datum" moet vooral ook bedoeld worden „het jaartal". Het vermelden daarvan wordt maar al te vaak verwaarloosd en be waren van recepten zonder jaartal heeft geen waarde. Ook in de gewoonte van aanbieden van recepten, eenigen tijd nadat ze zijn voor geschreven, moet voorzien worden. Dit later aanbieden gebeurt vaak. Er is wel geen bezwaar om eenvoudige geneesmiddelen, ja zelfs nog hoestpoeders e. d. af te geven, maar voor andere recepten moet dit verboden worden, en het zou goed zijn te bepalen, dat eenvoudige geneesmiddelen nog drie dagen, en meer samengestelde twaalf uur na het voorschrijven, zonder nadere goedkeuring van den geneesheer, mogen worden verstrekt. Art. 127. De schrijver geeft in dit militaire reglement verschil lende bepalingen betreffende den civielen geneeskundigen dienst. Zoo ook nu weer in dit artikel. In enkele gevallen is dit slechts noodig, in de meeste gevallen niet. Bepalingen omtrent gereed ma ken van recepten enz. blijven achterwege. Feitelijk gaan die zaken den militairen apotheker niet aan. Yele pogingen om de civiele diensten, evenals die van de off. van gez.te beloonen, hebben schip-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 423