417 kunnen komen van de noodige werktuigen, als tot do oprichting van eene fabriek in eigen beheer mocht worden besloten. Bovendien staat de aanneming van een geweer van verkleind kaliber rechtstreeks in verband met de toepassing bij dat wapen van het zoo genaamde rookvrije buskruit, omdat het alleen bij dat buskruit mogelijk is, zonder te hooge gasspanningen, de groote aanvangssnelheden te ver krijgen, die de voordeelen opleveren waarop in den aanvang van het gestelde ad l van het voorloopig verslag wordt gewezen. Doch ook in dit opzicht is het dringend noodig met omzichtigheid te werk te gaan. In de eerste plaats is het rookvrije buskruit voor proefnemingen zeer moeielijk te verkrijgen. De weinige staten, alwaar dat buskruit reeds is ingevoerd, bezitten allen eigen fabrieken, alwaar men zich geruimen tijd met de hoogst belangrijke en ingewikkelde studie van dat onderwerp heeft bezig gehouden en waardoor men ten slotte is geraakt tot eene buskruitsoort, die aan de gestelde eischen schijnt te voldoen, al worden anderzijds omtrent die buskruitsoorten dikwerf ongunstige berichten verspreid. Andere staten zoeken nog naar eene goede rookvrije buskruitsoort voor het door hen aangenomen nieuwe geweer. Doch door alle staten wordt omtrent het aangenomen of vervaardigde rookvrije buskruit de stiptste geheimhouding bewaard. Men is dus hier te lande beperkt tot datgene wat men van anderen kan bekomen. Hierdoor wordt uit den aard der zaak eene spoedige be proeving niet bevorderd. En toch is eene deugdelijke beproeving noodig' alvorens over te gaan tot eene invoering van eene zoodanige buskruit soort, die in prijs zeer belangrijk van het gebruikelijke buskruit verschilt en waarvan men de verschillende hoedanigheden nog te weinig kent, om in blind vertrouwen tot de invoering daarvan over te gaan. Niettemin kan de ondergeteekende verzekeren, dat ook op dit punt zijne aandacht niet alleen gevestigd blijft, doch dat door hem reeds het noodige is verricht om ten deze, zooveel eenigszins mogelijk, tot eene gewenschte oplossing te geraken, waartoe dan ook reeds proeven mot rookvrij buskruit uit geweren van verkleind kaliber worden genomen. Yoorts houden de directeuren van de buskruitfabriek te Muiden hunne aandacht hierop gevestigd, ten einde zich, zoodra noodig, voor de fabricage van het nieuwe kruit te kunnen inrichten. De ondergeteekende zal voorts niet nalaten, zoodra de te verzamelen gegevens hem daartoe in de gelegenheid stollen, aan de Staten-Generaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 430