420 twijfel, of de tegenwoordige geweren zullen ook bij eveutueele invoering van eeue rookvrije buskruitsoort kunnen worden gebruikt, mits men aan die geweren geen hoogere eischen stelle, dan waar aan zij uit den aard hunner inrichting kunnen beantwoorden en alzoo blijven binnen die, welke thans daarvan worden gevergd. Hierbij werd de mededeeling gevoegd dat proeveu voor de even- tueele keuze van eene buskruitsoort aanhangig zijn. Hierbij bleef de zaak voorloopig, doch het was te voorzien dat zij bij de behandeling van hoofdstuk VIII van de staatsbegrooting voor 1891 andermaal ter sprake zou worden gebracht, vooral toen bleek, dat niettegenstaande den meermalen van de zijde der 2e Kamer uitgeoefenden aandrang in de memorie van toelichting geen mede- deelingeu daaromtrent werden gedaan en geen gelden voor proefne mingen waren aangevraagd. Iu het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs word den Miuister van Oorlog verzocht inlichting te verstrekken omtrent de wenschelijkheid der invoering van rookzwak buskruit en omtrent de vraag, of de getransformeerde geweren daarvoor geschikt zijn; voorts werd daarin de vraag gesteld, welke thans de voornemens der Regee ring waren met betrekking tot de invoering van klein-kaliber ge weren, of er nog geen keuze gedaan was uit de verschillende stelsels en of de Minister meende dat ten deze geen kwade gevolgen uit te lang dralen konden voortvloeien? Op de eerste vraag antwoordde de Minister, dat de invoering van rookzwak buskruit niet alleen voor de geweren, maar ook voor verschil lende soorten van vuurmonden, naar zijne meening, niet zou kunnen uitblijven, nu die buskruitsoort in andere rijken reeds is of eerlang zal worden ingevoerd. Al blijft zoo drukte Z. E. zich uit bedachtzaamheid ten deze een dringende eisen, zoo behoeft het immers geen toelichting, hoe bezwaarlijk het zou wezen, indien men genoodzaakt was tegenover een vijand, die in zijne vuurwapenen rookzwak buskruit gebruikt, onze troepen te s*ellen, wanneer deze slechts met rookgevend bus kruit schieten. De proeven ten opzichte van rookzwak buskruit aldus luidde de mededeeling verder zijn dan ook in vollen gang en wordeu zoo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 433