421 veel doenlijk bespoedigd. "Voor de beantwoording dor vraag, of onze getransformeerde geweren geschikt zijn voor de aanwending van rookzwak buskruit werd verwezen naar hetgeen reeds vroeger daar omtrent was medegedeeld. Voor het antwoord op de overige vragen werd verwezen naar de toelichting van het op de begrooting nieuw voorgestelde artikel 89 bis onder opmerking dat, alhoewel nog geen bepaalde keuze was gedaan, bedoelde aangelegenheid hare beslissing naderde. Bij de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag had nl. de Minister o. m. een nieuw artikel 89 bis op de begrooting gebracht, luidende als volgt „Kosten, vallende op den aanmaak, op de aanschaffing en de beproeving* van geweren van verkleind kaliber, met daarbij behoorende verwissolst.ukken en munitiën f 18,000",.... welk artikel als volgt werd toegelicht „Reeds herhaaldelijk werd van de zijde der Tweede Kamer van de Staten-Generaal aangedrongen op de noodzakelijkheid van de invoering van een geweer van verkleind kaliber, terwijl die noodzakelijkheid, ander zijds, meermalen door den ondergeteekende en zelfs door zijnon ambts voorganger werd betoogd. „Onder die omstandigheden en in aanmerking nemende, dat in een aantal Europeesche rijken reeds een geweer van verkleind kaliber is aan genomen, zelfs in enkele staten de infanterie daarmede reeds gewapend is, vermeent de ondergeteekende zich ts kunnen onthouden van eene uitwei ding omtrent den eisch om ook hier te lande weldra de infanterie te be wapenen met een geweer, dat niet bij dat van andere rijken ten achter staat. „Zooals aan de volksvertegenwoordiging bekend is, werden reeds sinds geruimen tijd in die richting proeven genomen. „Die proeven, welke ten opzichte van verschillende stelsels plaats hadden, zijn thans zoover gevorderd, dat de Minister onlangs in het bezit is ge komen van het verslag, door de met die beproeving belaste commissie ten opzichte van hare werkzaamheden uitgebracht. „Na aandachtige overweging der betrokken aangelegenheid is de onder geteekende, overeenkomstig de voorstellen der commissie, tot het besluit gekomen, dat het noodig is, door eene beproeving op groote schaal bij het wapen der infanterie, te doen beslissen in hoeverre een der stelsels, welke thans voor invoering in aanmerking zouden kunnen komen, in de handen van den troep als volkomen doeltreffend kan aangemerkt worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 434