- 422 „Ten einde die beproeving op voldoend groote schaal te kunnen doen plaats hebben, is het noodig dat van een of twee stelsels naarmate bij de proeven, die nog steeds worden voortgezet, wenschelijk zal blijken een aantal geweren worden aangemaakt en deze in handen van den troep worden gegeven. Ter bespoediging zijn reeds door den ondergeteekende bevelen gegeven tot het voeren van de vereischte voorloopige onderhande lingen voor den aanmaak van een nader vast te stellen aantal geweren. Yermits nu de kosten voor eene zoodanige beproeving op groote schaal bezwaarlijk uit eenig artikel der ingediende ontwerp-begrooting kunnen worden bestreden, aangezien daarop niet bij het opmaken dier begrooting is kunnen gerekend worden, en die kosten daarenboven als eene bui tengewone, voor een bepaald doel te doene uitgaaf moeten worden aan gemerkt, heeft de ondergeteekende vermeend daarvoor een afzonderlijk artikel in de ontwerp-begrooting te moeten opnemen en dit te moeten rangschikken onder de buitengewone uitgaven aan het einde van do posten onder C van de XVIe afdeeling. „De daarbij aangevraagde som van 18000 zal voldoende zijn voor het doen aanmaken van een paar honderd nieuwe geweren, voor het aan schaffen van de daarvoor noodige munitie en tot het bestrijden van alle kosten der beproeving. „Hierbij moet al dadelijk worden opgemerkt, dat de prijs der geweren, welke voor deze proef afzonderlijk moeten worden aangemaakt, natuurlijk hooger zal zijn dan later, bij den aanmaak in het groot, daarvoor zal behoeven te worden betaald". Thans den blik naar elders slaande, kan worden medegedeeld, dat in Frankrijk, Oostenrijk en Duitschland de bewapening van het geheele leger met een klein-kaliber repeteergeweer, waarbij rookvrij buskruit gebruikt wordt, geheel afgeloopen is. Als tegenstelling met de meer dan gewone bedachtzaamheid, waarmede tot nog toe in het onderzoek naar een nieuw geweer klein kaliber in Nederland werd te werk gegaan en ten vervolge op het geen ik daaromtrent in mijn vroeger opstel mededeelde, zij hier het volgende vermeld omtrent het onderzoek naar en de invoering van een nieuw repeteergeweer in Duitschland. Omstreeks het midden van het jaar 1887 was men daar gereed met de invoering van het Mauser-repeteergeweer M. 71/84, kaliber 11 mM., en nog voor dit geheel was afgeloopen, was bij de Gewehr- Prüfungs Commission reeds een onderzoek aanhangig betreffende

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 435