426 in verschillende fabrieken vervaardigd, voor het laatste is een groote fabriek in België gebouwd. Alle werkzaamheden zijn met grooten ijver ter hand genomen en worden krachtig voortgezet, zoodat men verwachten mag daarvan spoedig meer te hooren. Ten einde een vergelijkend overzicht te geven van den toestand der infanterie-bewapening, zooals die grootendeels thans reeds is of in de naaste toekomst worden zal, zijn in den voorgaauden staat de gegevens be treffende dien toestand bijeengebracht en zoodanig gerangschikt dat eene vergelijking met een enkelen oogopslag mogelijk is, al zijn zij dan ook niet geheel volledig en enkele cijfers wellicht voor verbetering vatbaar. Ter vergelijking met den toestand in Indië heb ik in den staat ook de gegevens betreffende ons geweer opgenomen; bij vergelijking van de elementen, welke voor de inrichting en de uitwerking van een geweer van belang zijn, blijkt op die wijze beter en krachtiger dan op andere wijze kan worden aangetoond, hoever wij met, onze bewapening ten achter zijn. In Nederland is de toestand gunstiger, maar belangrijk is het verschil niet; wel is waar is door het aanbrengen van het repeteer- mechanisme de vuursnelheid verhoogd, maar het onhandig ver uit stekende magazijn heefc het geweer zeker minder gemakkelijk te be handelen gemaakt en het gebruik van de patroonhouders, met al den aankleve van dien, heefc in de practijk niet alle gekoesterde verwach tingen bevredigd, zoodat velen aan de pakjeslading slechts eene be- trekkeljjke waarde hechten. Zooveel kan reeds nu gezegd worden, dat de met de transformatie verkregen voordeelen niet geheel geëvenredigd zijn aan de daardoor veroorzaakte kosten. Dat resultaat doet intusschen niets af aan het indertijd genomen besluit om tot transformeeren over te gaan, het welk door de tijdsomstandigheden volkomen gerechtvaardigd was. Het bewijst alleen, indien dat nog noodig was, de volkomen juistheid der bewering, dat met het transformeeren niets anders bereikt is dan een overgangstoestand, welke tijd en gelegenheid gaf om het onder zoek naar een nieuw geweer voort te zetten en te beëindigen. Dat intusschen die overgangstoestand buitengewoon duur is ge weesthij kostte, zooals reeds werd aangeteekend, in het geheel f 945380 kan moeielijk worden tegengesproken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 439