427 Een nadeel is het daarbij dat, zooals uit het vorenstaande reeds gebleken is, intusschen het voortgezet onderzoek naar een nieuw ge weer met rookvrij buskruit nog niet tot eene oplossing heeft geleid en het zich laat aanzien, dat die oplossing zich ook nog wel eenigen tijd zal laten wachten, Hoe het daarmee staat, is reeds voldoende gebleken uit hetgeen ik daaromtrent aan de hand van de officieele gegevens mededeelde. Wanneer men daarbij let op den toestand elders, dan is het geens zins te verwonderen, dat uit den boezem van de volksvertegenwoor diging bij herhaling en met den meesten nadruk op eene bespoe diging van het aanhangige onderzoek en op eene beslissing is aan gedrongen, in de overtuiging, dat daarna zeker nog wel een paar jaren zullen moeten verloopen, alvorens eene nieuwe bewapening zal kunnen worden ingevoerd en gedurende al dien tijd zooals trouwens door den Minister van Oorlog zelf is gezegd de toestand van dien aard is, dat die nagenoeg niet zou gedoogen, de infanterie ter be scherming van den vaderlandschen bodem tegen de troepen van andere rijken te doen optreden. Ook voor Indië was het wederom de 2e Kamer en speciaal de afgevaardigde Rooseboom, die reeds meermalen van zijne gewaar deerde en van kennis van zaken getuigende belangstelling in Indische militaire aangelegenheden heeft doen blijken, die de zaak op het tapijt bracht en daaromtrent naar mijne meening zeer juiste opmerkingen ter overweging van de Ministers van Koloniën en Oorlog aanbeval, waarbij zich ook de afgevaardigde Yan Vlijmen geheel aansloot. Uit hetgeen de Heer Rooseboom opmerkte en uit het daarop ont vangen antwoord een en ander reeds in den aanvang van dit op stel medegedeeld blijkt, dat uit Indië geweren voor het nemen van proeven zijn gevraagd en dat deze ook derwaarts zullen worden gezonden, maar tevens, dat dit slechts een voorloopigen maatregel betreft, die blijkbaar niet ten doel heeft het kiezen van een nieuw geweer tot bewapening van het Indische leger. Uit hetgeen de Minister van Oorlog verder zeide blijkt tevens, dat naar zijne opvatting het thans in Nederland aanhangige onderzoek ook zal kunnen of moeten dienen tot het doen eener keuze voor Indië, omdat dezelfde bewapening voor Nederland en Indië gewenscht Dl. I, 1891. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 440