- 488 lijke instructeurs zoo'n handje helpen en, door hen gesteund, zich langzaam voorbereiden voor het instructeurschap. Niets is echter minder juist; zij hebben, van den beginne af aan, hetzelfde te doen als de overige officieren, zij zijn geheel zelfstandig werkzaam en hunne positie ondergaat, bij vaste plaatsing, geene verandering dan van financieelen aard. Na 2, soms 3 jaren zonder eenige toelage te hebben gewerkt, krijgen zij f 25.per maand meer. Zooals wij tevoren reeds vermeldden, is in het ontwerp Rink met het tegenwoor dige stelsel gebroken en voor het geheele personeel eene betere regeling vooropgesteld. Wij zijn het tijdstip nog niet genaderd, dat een ieder er naar hunkert bij het Militair Onderwijs werkzaam te zijn, zooals dit bij vele legers in Europa als een der hoogste onderscheidingen, die een officier kan te beurt vallen, wordt beschouwd en bijna uitsluitend voor officieren met een stafsopleiding. In Nederland helt men ook langzamerhand tot die opvatting over, maar hier wordt het nog te veel als schoolmeesteren beschouwd en wij gelooven, dat vele kapi teins van den Generalen Staf zouden bedanken voor het directeur schap der Mil. School en liever hun bureauleven verkiezen. Waar aan dit is toe te schrijven, verklaren wij niet te begrijpen; het trak tement is veel meer en de werkkring zeer zeker vrij wat zelfstan diger. Is het de uniform alleen? Hieraan zou wel eene mouw te passen zijn, door hun toe te staan de uniform van stafofficier te blijven dragen, evenals zij, die met verlof in Nederland vertoeven. Zooals het nu is, blijft de keuze zeer beperkt. Wij zouden het liefst iemand aan het hoofd geplaatst zien, die de lessen der krijgs school had gevolgd en tevens eenigen tijd als instructeur werkzaam was geweest op de eene of andere inrichting van onderwijs. Zonder de détailkennis van elke wetenschap, die onderwezen wordt, te bezitten, moet hij toch voldoende op de hoogte zijn, om desnoods in te grijpen. Het antwoord op de vraag, waarom er zoo weinig ambitie ouder de luitenants bestaat om instructeur aan de Mil School te worden, is gemakkelijk te geven. Het vooruitzicht, om onder moeielijke studie twee a drie jaren zonder toelage werkzaam te zijn, ja zelfs, bij voorbereiding in talen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 451