489 bijv., uit eigen fondsen belangrijke onkosten te moeien maken, en daarna slechts f 25.— per maand meer te krijgen, lokt weinigen aan. Eens zelfs gebeurde het, dat iemand tegen zijn zin werd geplaatst. Ter toelichting diene, dat men in de laatste jaren de officieren, die als instructeur in talen, geschiedenis en aardrijkskunde zullen optreden, vóór hunne plaatsing als hulp-instructeur, een examen in die vakken doet afleggen. En toch zijn zij nog bevoorrecht bij hunne collega's aan de voorb. cursussen. Nu is de dienst daar trouwens ook veel moeiehjker; zij hebben daar 25 lesuren per week tegen 1 5 aan de Mik School, afgescheiden van de meerdere practische diensten en den zwaarderen druk der examens. Het is in den laatsten tijd dan ook vermake lijk de veranderingen te zien, die bij die inrichtingen van onderwijs plaats grijpen. Zoo werd, bij die te Mr. Cornelia, de hulp-instruc teur benoemd tot instructeur aan de Infanterie-schietschool; men zocht naar een liefhebber, die eindelijk uit Padang opdaagde, maar al heel spoedig zijn ontslag vroeg, om door N°. 3 te worden vervangen en dat alles binnen den tijd van één, cursusjaar (1890/91). Men kan dus nagaan, wat er van zulk onderwijs terecht moet, komen, als men bedenkt, dat geen van drieën vroeger bij het onder wijs werkzaam was geweest en zich dus nog op de paedagogie moesten inschieten. Te Magelang traden instructeur en hulp-instructeur in het begin van dit cursusjaar, liefst tegelijk, af, en kreeg men daar nieuwe titula rissen, die, voor zoover bekend is, tot nog toe aan de roeping getrouw zijn gebleven. Ook zij waren geen van béiden vroeger bij het onder wijs werkzaam geweest. Onkosten van eenig belang zijn bij de vereeniging van het onderwijs niet gemoeid, er zijn zooveel kamers in het gebouw der Mil. School niet geoccupeerd. Men zou het terrein moeten aan trekken, waarop nu de woning van den commandant van het lle bataljon infanterie staat; hier zou de directeur moeien wonen, even als vroeger het geval was, en hier zouden de bureaux moeten zijn. Daarmede krijgt men localiteit in het gebouw zelve disponibel, waar aan mede een weinig verbouwing zou gepaard gaan, dat is alles. Dan kan de directeur eene proef nemen met het vereenigd onderwijs,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 452