440 eene proef met de groote verandering, met de diep ingrijpende kwestie om het dubbele raderwerk zóó in elkaar te zetten, dat alles be hoorlijk werkt, dat er van den beschikbaren tijd zóóveel mogelijk partij wordt getrokken, dat alles met elkaar gelijken tred houdt en elkaar aanvult; theorie en practijk, inspanning en uitspanning. Ingrijpend te meer, nu de leerstof nog veranderd wordt en hiervan door de twee hoogste studiejaren aan de laagste zal worden afgestaan, deze bij de overgangs-exameus weer vakken zullen verliezen, terwijl de twee hoogste jaren op hunne beurt meer tijd beschikbaar krijgen voor de speciale vakstudie, die dus oordeelkundig over die verschil lende vakken moet verdeeld worden, enz. Men eische nimmer van een directeur, die de 4 studiejaren voor het eerst zal beheeren, dat hij van te voren een programma indient, dat in alle opzichten den toets van doelmatigheid kan doorstaan. Hoogstens kan het eene proef zijn, eene voorloopige regeling, die, na één jaar minstens te hebben gewerkt en waarbij met alle om standigheden rekenschap is gehouden, de grondslag kan uitmaken van de definitieve regeling. Aanbeveling zou het verdienen, den tegeuwoordigen titularis, ook na zijne eventueele benoeming tot majoor, nog eenigen tijd te laten eontinueereuhij is eenige jaren directeur van den voorb. cursus te Mr. Cornelis geweest en nu sedert primo 1889 in zijne tegen woordige betrekking werkzaam. Hij heeft om zoo te zeggen alle 4 jaren meegemaakt en is van alle détail-aangelegenheden van beide inrichtingen van onderwijs op de hoogte. En zoo, dag aan dag, uur aan uur, als het ware, past men de voorloopige regeling toe; men houdt nauwkeurig aanteekening van de gewenschte veranderingen, die bij urgentie dadelijk worden toe gepast dan, en dan ook alleen, kan men, na een vol cursusjaar met het proefreglement te hebben gewerkt, aan het Dep. van Oorlog- een uitmuntend reglement aanbieden, dat de proef op de som kan doorstaan. [Slot volgt.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 453