442 (vermoedelijk bedoelt hij het vlakke van het terrein waarop de plaats gebouwd is) voor uit zee komende schepen niet dadelijk te verkennen is, doch eenmaal op de reede geankerd, kan het voor oorlogsvaar tuigen niet moeilijk zijn, om het weerlooze plaatsje te vernielen. Dr. Jacobs geeft omtrent Ampenan niet veel inlichtingenhij zegt alleen, dat de pasangrahan in de onmiddellijke nabijheid van het strand ligt, dat Ampenan een bloeiende handelsplaats is, die een agentschap van de nu wijlen N. I. Stoomvaartmaatschappij bezit en dat het plaatsje bestaat uit vier kampongs, resp. bewoond door Boe- gineezen, Haleiers, Baliers en inboorlingen van het eiland zelve. De weg, die van Ampenan naar Mataram loopt, is bijna 3 Java- palen lang en loopt aanvankelijk, d. w. z. gedurende één paal, van at' Ampenan tusschen boschgrond heen, zoodat op dit gedeelte voor het dras-zetten van den weg vermoedeljjk geen vrees behoeft te be staan. Zooals reeds hierboven werd aangetcekend, snijdt de S. Djankok den weg op 600 M. afstand van den vlaggestok. Deze rivier is niet overbrugd, doch in den drogen tijd geen ernstige hindernis. De weg is verder ruim en breed en meest met gras begroeid, zoodat hij voor alle vervoer zeer geschikt is. Aan de O.-zijde wordt hij begrensd door geheel laag land, sawah's, tabaksaanplantingen enz.; ten W. eveneens door laag land, dat echter langzamerhand oploopt en hier en daar bezet is met eenige weinige huizen en boschjes klapper- boomen. Versterkingen zijn niet aanwezig, althans daarvan wordt nergens gerept. Voorts kan, in verband met het irrigatiestelsel, de weg hier en daar dras gezet worden en treft men er prigi's (steilten) in aan, die echter, zelfs voor voertuigen, geen bezwaar opleveren. Ook voorbij Mataram is de weg naar het binnenland ruim en goed. Deze over het algemeen zeer gunstige getuigenis wordt door ver schillende bezoekers gestaafd; ik vind zelfs vermeld, dat de weg van Ampenan naar Mataram per dogcart is af te leggen, dat er tusschen die twee plaatsen vier permanente bruggetjes te vinden zijn en dat de weg, die van Ampenan tot Laboean Hadji, dus van het W. naar het O. loopt, zeer goed door vrachtkarren te berijden is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 455