445 Tegenwoordig schijnen zelfs de overblijfselen van deze verdedigings werken niet te bestaan; ik vermeld echter het vorenstaande om aan te toonen, dat de Baliërs op Lombok, evenmin als de inboorlingen van audere gewesten, onbekend zijn met de kunst zich te versterken, ja, dat het zelfs vrij zeker is aan te nemen, dat wat men te Djaga- raga vond, men ook op Lombok zal kunnen verwachten. Zollinger zegt van Mataram, dat deze plaats, toen hij haar bezocht, door een dikke bamboezen heg was omgeven. De vier i'ngangen of hoofdpoorten werden gedurende den nacht gesloten met friesche ruiters. Al de straten en stegen, zegt hij, snijden elkander recht hoekig en de twee hoofdwegen kruisen elkaar juist in 't midden tusschen de paleizen der vorsten. Deze zg. paleizen zijn van metselsteen gebouwd en hebben van buiten niets bijzonders. De andere huizen zijn van leem opgetrokken en met alang-alang of atap bedekt. Ook Ereijss zegt, dat de muren van de tempels, zoowel als die van de huizen, van klei zijn opgetrokken en dat elk erf door een leemen muur is omgeven. Yan Eek laat een reiziger, die in 1858 Lombok bezocht heeft, doch wiens naam niet genoemd wordt, een ongeveer gelijkluidende beschrijving van Mataram geven. Het schijnt evenwel, dat deze bezoeker zijn verbeelding een weinig te veel den vrijen teugel heeft gegeven, waar hij zegt, dat de weg, die van het W. naar het O. loopt, in Mataram een breedte heeft van 100 a 120 voet. Wallace zegt van Mataram, dat het een groot dorp is met ruime straten, die beplant zijn met lanen van prachtige boomen, terwijl de lage woningen achter muren van klei verborgen zijn. De verblijven van den vorst en van den hoogepriester onderschei den zich door met veel smaak gebouwde zuilen van metselsteen; het paleis zelf schijnt slechts weinig van de gewone verblijven van de Inlanders te verschillen. Een der residenten van Banjoewangivroeger tevens gecommitteerde voor de zaken te Bali en Lombokvindt het vorstelijk verblijf te Mataram een net paleis; Dr. Jacobs is er minder mede ingenomen en noemt het een oud, onoogelijk gebouw met kleimuren omgeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 458