447 Bovendien wordt nog te Tjakra-negara, op 5 palen afstand» van Ampenan, een vorstelijke woning (poeri) aangetroffen. Enkele dezer lustverblijven zijn bij herhaling door reizigers be zocht, andere daarentegen bleven tot dusverre geheel onbekend. Het reisgezelschap, dat in 1881 Lombok bezocht, maakte van uit Mataram des namiddags ten 5 ure een wandeling naar Tjakra-negara, dat, volgens luit. Bollaan, tegenwoordig de vaste verblijfplaats van den ouden vorst is. Op den weg van Mataram derwaarts werden 47 stukken, waaronder 12 lilah's opgemerkt; dr. Jacobs noemt den afstand van Mataram naar Tjakra-negara drie palen,doch geeft van den weg of van het verblijf van den vorst geen verdere bij zonderheden. Luitenant Bollaan schat den afstand paal en zegt, dat de naar laatstgenoemde plaats leidende weg 1525 M. breed, doch slecht onderhouden is. Men passeert de S. Antjar, die evenwel op goede wijze overbrugd is. In welke richting de weg naar Tjakra-negara loopt, heb ik uit geen der bronnen kunnen opmaken als vaststaande kan worden aan genomen, dat hij geschikt is voor alle wapens. Is dr. De Hollander goed ingelicht, waar hij zegt, dat Tjakra- negara vroeger onder den naam van Singa-sari de residentie was van den vorst van Karang-asem, dan kan zijne ligging als O.- waarts ten opzichte van Mataram bepaald worden. Goenoeng Sari, volgens dr. De Hollander blijkbaar ten rechte ook Goenoeng Rata genoemd, is een vorstelijk verblijf van reeds ouderen datum, althans Zollinger en Wallace maken er gewag van en zeggen, dat het 2 a 3 paal ten N. van Mataram is gelegen. De gecommitteerde voor de zaken op Bali en Lombok noemt den afstand 3 paal van Mataram, de hem vergezellende luitenant Bollaan zegt, dat de weg naar Goenoeng Sari 15 M. breed is en van Mataram in N. N. O. richting door een goed bevolkt en bebouwd terrein loopt, gesneden wordt door de soengei's Djongkok, Midangan en Meninling en langs de desa's Karang Baharoe en Kembiga voert; verder vermeldt genoemd officier, dat, na door de S. Midangan (smal en ondiep) te zijn gesneden, de weg zich tot op 3 M. versmalt en

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 460