450 „Gedurende den regentijd moeten do wegen op sommige plaatsen geheel onbruikbaar zijn. „Prigi s worden in 't binnenland bijna niet aangetroffen." Iu de eerste plaats valt de aandacht op den van Ampenan op de W.-kust naar Lombok op de O.-kust loopenden weg. Het gedeelte Ampenan Mataram verder buiten beschouwing latende, blijft de van laatstgenoemde plaats in O richting loopende weg nog te bespreken. Het gedeelte Mataram Karang-asem kan, in den drogen tijd althans, goed genoemd worden en is slechts een paal lang. De plaats Karang-asem zelve wordt, volgeus Gregory, van Mata ram- gescheiden door een groote vlakte en heeft overigens een vrij aanzienlijke uitgestrektheid. De ringmuren van het paleis besloegen ongeveer een half uur gaans, doch schijnen thans in puin te liggen. Overigens zegt Zollinger, dat Karang-asem op dezelfde wijze als Mataram is gebouwd. Evenals laatstgenoemde plaats in 1838 aan de O.-zijde verschanst was, had Karang-asem zich in dat jaar aan de W.-zijde versterkt. Over en weer beschoten en vernielden nu deze plaatsen elkaar, ter wijl, volgens Gregory, uit hooge stellages de bewegingen van de vijandelijke partij werden waargenomen. Is dit relaas juist, dan kan men daaruit de gevolgtrekking maken, dat het terrein tusschen de twee plaatsen weinig geaccidenteerd en de afstand niet groot kan zijn Het geschut, waarvan de elkaar beoorlogende vorsten zich bediend hebben, zijnde 6, 12 en 18 tt'er8, zal hoogstwaarschijnlijk niet ver der dan 1000 M. gedragen' hebben. Karang-asem schijnt verder een zeer belangrijke Inlandsche markt van Inlandsche producten te hebben. Van die plaats iu O. richting verder gaande, leidt de weg langs Pringa-rata naar Lombok op de O.-kust. Deze weg, die, zooals op te maken is uit de geographische ge steldheid van Lombok, door tal van kleine riviertjes doorsneden Prigi's vindt men ook op Bali; het zijn steenen hellingen, die moeten dienen om het afspoelen van den grond in den regentijd tegen te gaan. Voor paarden zijn zij bij het afgaan nog wel eens lastig. Ze zullen op Lombok wel van gelijken aard zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 463