451 wordt, loopt bovendien dwars over de heuvelreeks in 't midden van het eiland en zal dus wel eenige moeielijkheden opleveren. Onoverkomelijk of zelfs afschrikkend schijnen mij deze zwarigheden echter in geen geval te zijn. Zollinger vermeldt, dat de bedoelde weg, dien hij op zijn tocht, bij gelegenheid van de beklimming van den Sankaréan, voor een gedeelte afgelegd heeft, met weinig moeite en kosten in een voor- tréffelijken straatweg zou kunnen worden veranderd, waarbij alleen de niet groote maar talrijke rivieren eenige moeielijkheden zouden veroorzaken. Van Eek deelt dit gevoelen volkomen en beweert, dat men de moeielijkheden, die men op reis in 't binnenland ondervindt, met weinig inspanning zou kunnen uit den weg ruimen en zoodoende het eiland in zijn lengte en breedte zou kunnen bereizen. De Engelschman, die in Juni 1845 Lombok bezocht, vermeldt hot bestaan van een weg dwars door het eiland, noemt hem zeer goed en te paard in twee dagen met gemak af te leggen. Freijss had van het op de kaarten niet aangetroffen Laboe-Boea aan de O.-kust drie dagen noodig om te Ampenan te komen. De controleur Heyligers zegt, dat, hoewel het aanleggen van nieuwe wegen in den laatsten tijd niet veel is voorgekomen, de bestaande wegen er over het algemeen goed uitzien en behoorlijk onderhouden worden, terwijl hij elders vermeldt, dat de weg van Ampenan naar Laboean-Hadji zeer goed onderhouden, van 1025 M. breed en door vrachtkarren te berijden is. Verder deelt hij mede, dat naar het N. en Z. zijtakken loopen die, hoewel niet zoo breed en goed onderhouden, toch zeer bruikbaar kunnen genoemd worden. Dit alles geeft mij recht, om aan te nemen, dat de weg van Am penan naar Lombok in den O.-moesson zeker, in den W.-moesson misschien voor alle wapens bruikbaar is. Wel zullen de rivierovergangen en de mogelijk te stellen inun- 'datiën den marsch bemoeielijken, steile hellingen, zware rotsen enz. zal men hoogstvermoedelijk niet tegenkomen. De door Zollinger opgegeven afstand van Ampenan naar Lombok (60 paal) moet, in verband met allerlei omstandigheden, slechts onder

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 464