453 Laboean Tring, .doch staat niet op de kaarten. Volgens Zollinger zijn die plaatsen het gemakkelijkst over zee te bereiken. Wallace, die van uit Ampenan een uitstapje naar Laboean Tring gemaakt heeft, is met een Inlandsche prauw derwaarts gegaan. Behalve deze communicatiemiddelen nu noemt De Hollander nog en staan ook op de kaart van de kapiteins S. en t. S. aangegeven de volgende wegen: Van Karang-asem naar Pagasangan. Dit laatste plaatsje was vroeger, evenals Mataram en Karang-asem, de hoofdstad van een rijkje van dien naam, doch is thans vervallen. Van Pagasangan naar Padang-Reah. over Pagoetan, Prissa-Koeripan, Poejong, Praya, Djero Aro en Soekaraua naar Pidjoe. Pagoetan, vroeger mede de zetel van het bestuur van een rijkje van dien naam, is thans vervallen. Prissa-Koeripan schijnt ook genoemd te worden Sidajoe-Kediri. Van Prissa-Koeripan naar Lilin aan de S. Bakoeng. Van Laboean Hadji naar Sakra, waar hij aansluit aan den weg, die van Pringadjoerit in Z. O. richting naar Pidjoe loopt. De weg, die op die wijze van Laboean Hadji over Pringadjoerit naar Ampenan loopt, wordt door Heijligers goed onderhouden en 1025 M. breed genoemd. Volgens de kaart loopt bovendien nog een weg van Praya in N. richting over Iwan naar Pringa-rata, waar hij aansluit aan den grooten, dwars door het eiland loopenden weg. Behalve de reeds genoemde plaatsen staan er nog verscheidene andere desa's op de geraadpleegde kaarten vermeld. Aangezien ik, bij gebrek aan eeuigerlei gegevens, haar ligging niet eens behoorlijk zou kunnen aangeven en mij derhalve tot de op somming der namen zou moeten bepalen, geloof' ik die veilig achter wege te kunnen laten. V. Klimaat en gezondheidstoestand. Het klimaat van Lombok schijnt vrij wel overeen te komen met

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 466