454 dat van Java. Zollinger, die ook omtrent dit punt zeer wetenswaardige gegevens verstrekt, noemt de seizoenen, de richting der winden en de dagelijksche, maandelijksche en jaarlijksche verandering van temperatuur dezelfde als die op Java. Van Mei tot November komt de heerschende wind uit het Z. O.van November tot Mei uit het N. W.; de verandering van land- en zeewind is te Ampenan evenwel niet regelmatig waar te nemen. Zollinger noteerde tijdens zijn verblijf op Lombok, dat 55 dagen duurde, als laagste temperatuur 69°. 9 P. en als hoogste 91°. 4 P De Heer King, die vele jaren op dat eiland doorbracht, verklaart evenwel, dat hij den thermometer op 67° P. en op 104° P. gezien heeft. Mocht men uit de aan dit hoofdstuk voorafgaande beschrijving van Lombok al de gevolgtrekking gemaakt hebben, dat dit eiland gezond is, ongelukkig genoeg moet vermeld worden, dat de meeste der door mij geraadpleegde schrijvers het er over eens zijn, dat Lombok integendeel een zeer gevaarlijk koortsland is. En dit moet te meer verbazing wekken, omdat het eiland over het algemeen hooggelegen is, moorassen ontbreken en goed, helder drinkwater in ruime hoeveelheid wordt gevonden. Zollinger zegt, dat hij niet weet, waarin hij de oorzaken der onge zondheid moet zoeken, doch vermoedt, dat zij zijn gelegen in de uitdampingen van den vulkanischen bodem, aangezien vooral in den regentijd talrijke koortsen heerschen. Ook in den O.- moesson evenwel is Lombok lang niet gezond Zollinger zegt, dat in den drogen tijd van het jaar, voordat hij het eiland bezocht, zeer gevaarlijke koortsen hadden gewoed. Beeds in den aanvang van dit opstei heb ik bij de bespreking van de baai van Laboean Tring melding gemaakt van de ongezond heid hater omstreken. Deze voor de schepen overigens zoo veilige ligplaats moet zoo uitermate gevaarlijk voor de gezondheid zijn, dat de gezagvoerders haar slechts in geval van nood opzoeken en dan de manschappen aan boord consigneeren. Eene door den reeds meergenoemdeu Heer King daar ter plaatse aan gelegde scheepstimmerwerf moest worden verlaten, omdat het grootste

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 467