r, 456 De oorspronkelijke bevolking, die volgens H. nog steeds wassende is, is over het geheele O. gedeelte van het eiland verspreid, doch wordt het talrijkste in de midden-vallei aangetroffen. Volgens vele schrijvers is echter ook de N.-kust goétl bevolkt. De Baliërs zijn, zooals vroeger werd aangeteekend, bijna allen vereenigrl in 't W. van het eiland in de omstreken van Ampenan en Mataram, de vreemdelingen hebben zich op de verschillende plaatsen, waar handel te drijven is, gevestigd. Het O. en verreweg het grootste gedeelte van het eiland, dat bijna uitsluitend door Sasak's wordt bewoond, wordt „dangin-djoering" genaamd. De Sasak's zijn Mahomedanen, terwijl de vorst van Lombok en zijne landgenooten, de Baliërs, het Hindoeïsme belijden. Omtrent de bekeering van de bewoners van Lombok tot den Ma- homedaanschen godsdienst bestaan verschillende verhalen en legen den, die den Europeaan vreemd in de ooren klinken en als volks sprookjes kunnen beschouwd worden. Reeds eenige eeuwen geleden schijnt echter de leer van Mahomed op dat eiland ingevoerd te zijn. Zollinger vermoedt van uit Soem- bawa, doch in elk geval langs vreedzamen weg. Dat de Sasak's fanatieke belijders van den Islam zijn, geloof ik te moeten betwij- selen. Verschillende schrijvers toch vermelden, dat de oorspronke lijke bevolking alles behalve vast in de leer is. Zoo zegt Zollinger, dat de Sasak's geen zeer ijverige Mahomedanen en in elk geval veel minder fanatiek dan hunne naburen op het eiland Soembawa zijn. Misschien is dit toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het Mahomedanisme niet diep wortel heeft geschoten, er weinig hadji's zijn en ook, omdat de Baliërs zich zeer verdraagzaam toonen en de Sasak's geheel vrij in hun geloof laten. Wel verre, dat de Islam vorderingen maakt, maakt daarentegen het Hindoeïsme proselieten. De Heer King zegt, dat het tegenovergestelde nimmer gebeurt en dat hij geen enkel voorbeeld kent, dat een Baliër Mahomedaan is geworden. Van Eek is het niet geheel met Zollinger eens. Hij beweert, dat de Sasak's zeer aan hun godsdienst gehecht zijn, doch stemt overi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 469