462 van de subalterne officieren schraal zijn, zoo schraal zelfs, dat de uiterste omzichtigheid noodig om de twee eindjes aan elkaar te knoopen; ik heb dikwijls met een meewarig hart gezieo, dat een moedig strijdend en de oogen hoopvol cp de toekomst gevestigd houdend gezin door een reeks van overplaatsingen en door een nameloos slechte promotie der wanhoop nabij werd gebracht, ja, waarom zal ik het ontkennen, ik ben er ook getuige van geweest, dat onder de beste auspiciën begonnen huishoudens tegen de klippen van het ruwe en ongenadige leven te pletter stootten, maar meer, veel meer gevallen kan ik noemen van echtgenooten, die, elkander steunend en schragend, den levensstrijd dapper en volhardend bleven voeren, totdat eindelijk de dag aanbrak, waarmede een betere toekomst begon en man en vrouw hunne hoogste belooning vonden in het zelfbewustzijn zich flink door de soesah heengeslagen en zich onder geen voorwaarde voor de omstandighe den gebukt te hebben. En de officieren, die dien strijd hebben gestreden - en wie der gehuwden is daarvan geheel vrijgeloopen? - zij komen gewoonlijk gelouterd uit dat heete vuur te voorschijn, zij hebben den ernst des levens leeren kennen en zijn flinke, karaktervolle mannen geworden, die met vasten tred de toekomst tegemoettreden. Zij hebben de waarde van den huiselijken kring leeren waardeeren, blijven sociëteit bezoekers alleen om nu en dan eens te midden van hunne kameraden te zijn, doch hebben de Club als levensdoel weten af te zweren zij grijpen naar studieboeken, leggen zich toe op betrekkingen waarvoor speciale kennis of examens noodig zijn en vormen zoodoende de kern, waaruit het grootst aantal wetenschappelijke officieren, mannen dei- toekomst en flinke dienstdoeners getrokken worden. Daarom zie ik er ook geen groot bezwaar in, dat officieren, die een paar jaren als zoodanig gediend en Atjeh achter den rug hebben, zich met een verstandige vrouw in den echt verbinden; nemen zij echter een dame uit het moederland, laten zij dan om teleurstellingen en den droevigen nasleep daarvan te voorkomen hunne a. s. gade volledig inlichten omtrent het leven, dat haar hier als officiersvrouw wacht, laten zij haar alle illusiën omtrent weelde, gemakken en com fort ontnemen en haar voorbereiden op een moeiehjken, langdurigen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 475