BOEKBEOORDEELING. Tactische Ofeningen (en diensle Tan het onderwijs en tot zelfonderricht in de tac tiek- door J. N. Roelants en L. de Vlaming, met 2 kaarten en 6 oleaten. Haarlem de erven P. Bolin. 1890. In dit zeer doelmatig ingerichte werkje wordt een reeks van voor- beelden voor eenvoudige en meer ingewikkelde tactische handelingen op een door de schrijvers ontworpen kaart uitgewerkt en worden daarbij steeds zooveel mogelijk de motieven vermeld, die tot de voorgestelde op lossing hebben geleid. Opvolgend worden behandeld: I. De compagnie of een harer onderdeelen. II. Het bataljon, al of niet in verbinding met artillerie of cavalerie. III. Detachementen uit de verbonden wapens bestaande onder verschil lende omstandigheden. Uit den aard der zaak mogen de in de hier besproken handleiding aangegeven oplossingen niet als evangeliën beschouwd worden en zal men ze voor Indie natuurlijk met eenige omzichtigheid dienen toe te passen, maar ondei de wegen, die bij manoeuvres en veldoefeningen naar het te bereiken doel voeren, is de door de schrijvers aangewezene zeker niet de minste. Nu in de laatste jaren bij de Indische infanteriekorpsen een logisch oefen,ngsstelsel wordt gevolgd en de veldbataljons jaarlijks veldoefeningen met compagmën en met het bataljon, al dan niet in verband met artillerie en cavalerie, worden gehouden, nu zal menig korps- of compagnies commandant, die voor de moeielijkheid geplaatst wordt, om weer eens wat nieuws te bedenken en een veronderstelling te ontwerpen, die „noch nicht ist dagewesen" in het werk van de HH. Eoelants en De Vlaming een welkome hulp vinden en tot denkbeelden geleid worden, die niet anders dan tot een aangename afwisseling van de oefening kunnen leiden. En wanneer, zooals dat helaas in stiefmoederlijk bedeelde garnizoenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 477