465 voorkomt, de nabij gelegen terreinen zich weinig tot variatie leonen on dan ook op alle punten reeds zijn benut, dan passe men den in het Duitsche exercitie-reglement voorkomenden wenk toe, om in zulk een geval aan te nemen, dat hier en daar voorwerpen, défilé's, terreinafschei dingen, enz. voorhanden zijn, door welke de vorm van het terrein geheel gewijzigd wordt. In Nederland zijnde „Tactische oefeningen, enz." blijkens de aankondiging verkrijgbaar gesteld voor ten hoogste 2.70; den prijs voor Indië kennen wij niet, doch deze zal zeker voor niemand een hinderpaal zijn om zich dezen bruikbaren en gemakkelijken tactiek-catechismus aan te schaffen. De nieuwe regeling van het militair on derwijs bij de landmacht (wet van 21 Juli 1890, Stbl. 126), toegelicht, vooral voor hen, die den officiersrang wenschen te bereiken, door J. H. Engelbregt, kapitein der Infan terie, werkzaam aan het Departement van Oorlog, 's Gravenhage, Martinus Hijhoff. 18'91 Zoo aan iemand, is het zeker wel aan den Heer Engelbregt toevertrouwd, om ouders, die voor hun kroost den officiersrang begeeren, den daarheen leidenden weg te wijzen. Deze officier toch is reeds gedurende verscheidene jaren werkzaam ge weest in betrekkingen, die hem in de gelegenheid gesteld hebben, om achter de schermen te kijken en zich volledig op de hoogte van militaire onderwijszaken te stellen, ja, het zou ons niet verwonderen of in de thans door hem vervulde functiën, is hem de samenstelling van de wet van 21 Juli 1890 niet vreemd gebleven. Beter leidsman dan hij is, kunnen wij ons dan ook niet voorstellen en daarom heeft zijn werkje groote waarde voor hen, die, alvorens den aan loop te beginnen, nog eens de breedte van de door hen te overschrijden hindernissen willen meten. Is het noodig om te zeggen, dat in den tegenwoordigen tijd liet officier worden ook door vele Indische ouders voor hun zonen gewenscht wordt, immers neen, evenmin als het vermelding behoeft, dat slechts een zeer klein gedeelte dier knapen door de Militaire school te Mr. Cornelis in het beloofde land aankomt, verre weg het gros daarentegen door de Nederlandsche instellingen van militair onderwijs zijn doel moet bereiken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 478