474 - Het vervoer van troepen over zee in gewone en buitengewone omstandigheden van Engeland naar Indië en andere Eugelsche ko loniën en omgekeerd had reeds zeer lang geleden en heeft nog steeds plaats op zoodanige schaal, dat de regeling van dezen tak van dienst tot eene van de belangrijkste aangelegenheden moet gerekend worden, waarmede het departement van oorlog in de eerste plaats en ook het departement van marine (admiralty) te maken heeft; de zeer ruime ondervinding, op dat gebied in Engeland verkregen, beeft er langzamerhand, zij het dan ook niet zonder groote teleurstellingen en zonder belangrijke geldsommen verspild te hebben, toe geleid een samenstel van regelingen en voorschriften in het leven te roepen, die het geheele troepenvervoer over zee beheerschen en aan volle digheid en practische waarde inderdaad weinig te wenschen overlaten. Door troepenschepen (troop-ships) worden verstaan de speciaal voor dat doel vervaardigde groote schepen, voorzien van eene bemanning tot de marine behoorende (commissioned)een transportschip (trans port) is een particulier schip in dienst van het gouvernement voor den overvoer van troepen tegen betaling van eene maan- delijksche huur of een zeker bedrag voor een bepaald aan gewezen dienst; een bevracht transportschip (troop freight-ship) is een particulier schip, waarmede troepen worden overgebracht, doch dat overigens niet ter beschikking van het gouvernement is, dus zooals bij ons de schepen van de Mij. Nederland of de Rotterdamsche Lloyd, wanneer zij detachementen suppletietroepen overbrengen en die van de Nederlandsch-Indische paketvaartmaat- schappij bij het gewone troepenvervoer in den Ned.-Ind. Archipel. De bestaande troepenscbepen zijn in de eerste plaats de „Indian troop-ships" Crocodile, Euphrates, Jumna, Malabar en Serapis, ver der de zg. „Imperial transports" Himalaya en Orontes; zij kunnen 1097 man en 58 paarden vervoeren (1). Van de laatste soort heeft men bovendien nog de Tamar met ruimte voor 1097 man en 10 paarden, de Sirnson met ruimte voor 800 man en 10 paarden, de Assis tance met ruimte voor 800 man en 8 paarden of voor 160 man en (1) Bij reizen, die niet langer dan een week duren, kunnen deze schepen 2194 man en 20 paarden vervoeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 489