477 onder worpeunadat deze verkregen is, zijn de hoofden der onder scheidene departementen gehouden ieder voor zich de door de com missie getroffen regelingen uit te voeren, terwijl die regelingen in haar geheel aan allen worden bekend gemaakt om samenwerking te verzekeren. De mobilisatiecommissie wordt officieel bijeengeroepen, zoodra troe- penafdeelingen over zee naar een of ander oorlogstooneel moeten vervoerd worden, ten einde te bepalen, welke wijzigingen de be staande regeling met het oog op den actueelen toestand moet on dergaan, want hoe zorgvuldig deze ook worden bijgehouden, steeds zullen in elk speciaal geval wijzigingen noodig blijven, daar het on mogelijk is voor elk geval volledige berekeningen in gereedheid te hebben, ofschoon toch veel gedaan kan worden en ook gedaan is om zoo goed mogelijk gereed te zijn. Het inhuren van schepen geschiedt door het departement van marine; gewoonlijk heeft dit plaats bij openbare inschrijving op ad- vertentiën in de nieuwsbladen; in de verschillende havens van het vereenigd koninkrijk zijn ten allen tijde zooveel groote schepen be schikbaar, dat men keus in overvloed heeft; ook in Indië is men zeker, langs dien weg steeds met den noodigen spoed de beschikking over een voldoend aantal groote schepen te verkrijgen. Ten einde echter in deze aangelegenheid zoo min mogelijk afhankelijk te zijn van toevallige omstandigheden en eene spoedige inscheping te ver zekeren, heeft men in de laatste jaren den regel gevolgd om zooveel mogelijk schepen te onderzoeken met vergunning der eigenaars en alle gegevens betreffende die schepen met het oog op eventueel troe penvervoer in registers bijeen te verzamelen, zoodat een onderzoek bij mobilisatie achterwege kan blijven en als het ware dadelijk de schepen aangewezen zijn, die men noodig heeft. Terecht zijn velen van meening dat men in die richting nog een stap verder dient te gaan en dat er gelegenheid zou moeten bestaan om op die schepen onmiddellijk de hand te leggen op vooraf over eengekomen voorwaarden, zoodra men ze noodig heeft; men zou dan het inhuren van transportschepen tot het laatste oogenblik kunnen uitstellen en hiermede zou ook de geheimhouding van overzeesche expedities gebaat zijnzoover is het echter nog niet gekomen, ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 492