478 omdat men tot nog toe zonder eenig bezwaar en tijdig genoeg in de behoefte heeft kunnen voorzien. Zoodra de aanbiedingen van beschikbare transportschepen zijn ont vangen, worden deze onderzocht door eene commissie bestaande uit een stafofficier, een officier van de marine en een ingenieur voor den scheepsbouw. Het doel van dit onderzoek betreft de ruimte voor troepenlogies geschikt, de ventilatie en hetgeen tot verbetering daarvan noodig is, het vrij zijn van ongedierte en stank en de dekhoogte, die voor infanterie minstens 1,82 M. en voor cavalerie 2,40 M. moet zijn. Yoor paardenschepen moeten de luiken minstens 3 M. in het vierkant zijn. Op dek moet de vrije ruimte zoo groot mogelijk zijn, om zooveel mogelijk beweging toe te laten, Hoe grooter de schepen, hoe beter; daarom moeten zooveel moge lijk schepen van de grootste soort genomen worden; zij kunnen de meeste troepen bergen, het vervoer daarmede is dus goedkooper, ge makkelijker en ook hygiënisch beter, terwijl beter kan voldaan worden aan den eisch zooveel mogelijk tactische eenheden in haar geheel over te brengen zij hebben meer ruimte voor bagage, voor raden en steenkolen, bovendien grootere snelheid waardoor de reis verkort wordt, de troepen korter aan boord blijven en minder kans voor schade of molest bestaat. Groote schepen nemen zoowel ge durende de vaart als voor anker naar evenredigheid minder ruimte in dan kleine, hetgeen uit een maritiem technisch oogpunt een voordeel is. Schepen voor vivres en materieel behoeven niet aan bijzondere eischen te voldoen, maar men moet te hunnen opzichte zorgvuldig vasthouden aan den zeer eenvoudigen regel, dat hetgeen het eerst benoodigd is, het laatst wordt ingeladenhet zondigen tegen dit een voudig voorschrift heeft maar al te dikwijls nadeelig gewerkt op de verpleging van den troep, grenzenlooze verwarring veroorzaakt en de operatiën vertraagd. Hospitaalschepen moeten drie dekken hebben, die elk door flinke open slaande poorten toegang moeten verleenen dekhoogte minstens 1,80 M. Hoewel volgens de voorschriften eeu hospitaalschip wit geschilderd moet worden, (1) heeft de ondervinding bewezen, dat het in- en uit- (1) Het wit schilderen geeft bij zwarte ijzeren schepen eene temperatuurverlaging van 12°.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 493