479 wendig witten nog beter is, daar hiermede eene temperatuurverlaging van 3° beneden die door witte verf teweeggebracht verkregen wordt men heeft dit ondervonden bij het hospitaalschip „Het gulden vlies" gedurende den Abyssinischen veldtocht in 1857de witkalk werd eenvoudig vermengd met rijstwater en zoo over de Yerf gestreken. Een vaste regel, die altijd in het oog moet worden gehouden, is dat elk schip zooveel mogelijk afzonderlijke tactische eenheden in haar geheel moet opnemen en verder, dat elk troependeel zijn eigen materieel, trein, ambulance enz. en vivres voor eenigen tijd bij zich aan boord moet kunnen nemen, zoodat het in zijn geheel marsch- vaardig kan debarkeeren en eenigen tijd in zijn onderhoud kan voorzien ook in dit opzicht moet het noodige bij de korpsen in vredes tijd worden voorbereid. Het niet opvolgen van dezen zoo hoogst eenvoudigen regel heeft reeds menigmaal heillooze gevolgen gehad en groote verwarring veroorzaakt; alle andere overwegingen moeten daarvoor wijken. Wanneer men afziet van zeer korte reizen van enkele dagen, waarvoor geen bijzondere voorbereidingen noodig zijn, is de regel dat gerekend moet worden op een tonneninhoud van 2|- netto register- ton per man en 7 ton per paard (1), hieronder begrepen vuurmon den, voertuigen, troepentrein, voorraden, vivres en fourage bij den troep behoorende; alleen wanneer een groot aantal voertuigen of paarden moet worden meegevoerd, moet op een verhooging van den tonneninhoud met 5$ gerekend worden. Schepen van minder dan 1500 ton mogen niet gebruikt worden. In verband met een en ander zijn in den regel noodig voor: 1 bataljon infanterie1 schip 1 regiment cavalerie3 schepen 1 batterij artillerie1 schip 1 cornple. genietroepen met veldpark1 1 pontontroop (1) De registerton is groot 2,83 M5. Door tonneninhoud van een schip wordt ver staan de geheele ruimte van het schip benedendeks vermeerderd met den inhoud van de gesloten ruimten bovendeks; deze inhoud verminderd met die der machine en wat daartoe behoort en die der niet bevrachtbare ruimte geeft den inhoud van het schid in registertonnen. De verhouding tusschen beide kan gesteld worden als 1 tot 0.65,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 494