482 - Deze sloepen moeten alle buiten boord in davids hangen en van goede inrichtingen tot strijken voorzien zijn. De gezamenlijke sloepen der grootste schepen moeten ruimte heb ben voor het opnemen van 350 geheel uitgeruste manschappen, die van de kleinere voor 150 a 200 man. De sloepen der grootste troepenschepen kunnen 500 man opnemen, die der kleinere 400 man. Paardenschepen moeten elk voorzien zijn van 2 of 3 booten voor het ontschepen van 10 paarden tegelijk of 2 vuurmonden met voorwagens. Als regel moet elk schip van een stoombarkas of stoomsloep voorzien zijn van zoodauig vermogen, dat zij al de geladen sloepeu van het schip moet kunnen slepen. Yoldoen de schepen aan de gestelde eischen, dan moet het noodige worden verricht tot opneming van de troepen, waartoe de noodige inrichtingen moeten worden aangebrachtvoor infanterieschepen wordt daartoe gerekend op 6 dagen, voor paardenschepen op 10 dagen. Met eene goede voorbereiding kan ook dit tijdsverloop belangrijk worden bekort; wanneer men alle gegevens omtrent een groot aantal schepen bezit, dan kan alles wat voor de uitrusting van die schepen noodig is op het papier zijn voorbereid en dus alles bijtijds ter hand worden genomen; ja zelfs, wanneer men zich die uitgaven getroosten wil, kan het materieel, voor die uitrusting noodig, in de magazijnen in voorraad zijn feitelijk wordt dan ook in die richting gewerkt door het reeds in tijd van vrede gereed maken van inrichtingen, die op alle schepen moeten worden aangebracht. Yoor de onderofficieren en manschappen worden dwarsscheeps vaste tafels aangebracht lang 182 M., breed 0.68 M. met een vaste plank van 0.22 M. breed daaronder; deze tafels zijn genummerd, de even nummers aan één kant, de oneven nummers aan den anderen kant en van vaste banken voorzien. Ranselplanken worden tegen den onderkant der dekbalken gespijkerdvoor de broodzakken en ver dere uitrusting worden kapstokken met 3 haken voor ieder man aangebracht. Geweerrakken wordén verticaal op de meest geschikte plaats gemaakt. Latrines worden buiten boord aaugebracht voor 3§ der sterkte. Op dek moet een kamer worden ingericht tot het ophangen van regen en schilderjassen ea gelegenheid zijn om de hangmatten te luchten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 497