483 Op dek moet verder een afzonderlijk gebouwtje (lazaret-dek) wor den gemaakt, waarin een distributiekamer, een broodkamer, een munitiemagazijntje voor 100 patronen per man, een bagagekamer en een helmkamer voor het opbergen der hoofddeksels. Voor den troep moet een afzonderlijke kombuis worden gemaakt, voldoende om daarin voor allen te gelijk te kunnen koken, zoo mogelijk ook om te kunnen bakken, het geheel met zink beslagen. De watervoorraad aan boord moet voldoende zijn voor 14 dagen voor de geheele bemanning en den troep, gerekend tegen 61/i liter- per hoofd; voor paardenscbepen worden afzonderlijke waterketels ver strekt; het water moet door middel van pompen overal gebracht kunnen worden waar het noodig is. Elk schip moet bovendien een of meer distilleertoestellen hebben, die dagelijks moeten kunnen leveren 71 liter per hoofd en 50 liters per paard. Voor arrestantenlokalen moet gerekend worden op 2°/0 van de sterkte van den troep; een ruimte van 2 M'. op 3.80 M'. van boven met een roosterwerk gesloten en in vieren verdeeld is voldoende voor 4 man. Elke mast moet van een bliksemafleider voorzien zijn. Behalve van stevige scheepstrappen moeten de infanterieschepen voor zien worden van vier goede ladders om snel den troep te kunnen doen ontschepen; die ladders moeten berekend zijn op het gewicht van eenige manschappen in volledige wapenrusting. Elk schip moet van flinke brandbluschmiddelen voorzien worden, w. o. handbrandspuiten en houten of leeren brandemmers met touwen. Voor een ziekenboeg met behoorlijke ligging voor zieken moet ge rekend worden op 5°/0 der sterkte. Van veel belang is het zorg te dragen voor eene goede ventilatie alle poorten en patrijspoortjes moeten windvangers en elk luik voor elk in gebruik zijnd dek minstens een luchtkoker met Hinken windvanger van boven hebben. Voor- en achterschip benevens elk luik moeten een tent, hebben tot bescherming tegen zon en regen. Afgescheiden van windvangers, koelzeilen en luchtkokers moet elk schip voorzien zijn of wordeu van stoomventilators (fig. 1, PI. IV); deze bestaan uit metalen buizen met draaibare open kappen, van ou deren in gemeenschap staande met houten kokers die aan beide zij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 498