484 den of in het midden door het geheele schip loopen; deze kokers hebben om de 2 M. openingen met ijzergaas gesloten door middel waarvan het ventileeren geschiedt. Om bedorven lucht te verwijderen, wordt de kap van den wind afgekeerd, de waterkraan A geopend, totdat er niets dan stoom uitkomt, daarna wordt zij gesloten en de stoomkraan B geopend; de stoom komt dan door den injector C in den ventilator en brengt daar luchtverdunning of een luchtledig te weeg, waardoor de lucht onder uit het schip door de met ijzergaas gesloten openingen in den houten koker wordt opgezogen, verwijderd en vervangen door lucht vaD boven. In de tropen zijn die ventilators steeds in wer king, elders naar de behoefte; zorgvuldig moet er op gelet worden, dat de kap steeds van den wind afgekeerd blijft, daar anders de stoom naar beneden en in de houten kokers gedreven wordt. Is er geen bedorven lucht onder in het schip, dan kunnen deze ventilators gebruikt worden zonder stoom tot het aanvoeren van versche lucht door de kap naar den wind te keeren; de lucht wordt dan naar beneden gedreven en komt door de openingen in de kokers van onderen in het schip. Vóór de inscheping worden de manschappen verdeeld in bakken van 8 a 12 man overeenkomstig de afmetingen der vaste tafels; per bak worden de volgende gereedschappen verstrekt: 1 vertinde ketel met een inhoud van 12 liters, voorzien van een deksel, dat, als schotel kan dienen; 1 voorsnijmes en vork; 1 mosterdpot van 0,28 liter; 1 peperbus; 1 zuurpot van 1,12 liter; 1 zoutvat van 0,28 1 ovale tinnen schotel; 1 aardappelnet voor 5,5 KG. aardappelen; 1 broodzak voor 9 KG. brood; 1 poddingzak; 2 schuurborstels; 1 stel waschtobben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 499