38 „misnoegen over handelingen van meerderen te doen blijken, gezamenlijk „klachten, grieven of verzoeken te gaan inbrengen bij hooger geplaatste „militaire autoriteiten, of in het algemeen door hun gezamenlijk handelen „zekere pressie op de meerderen uit te oefenen, valt hun gedrag, bij aldien „zij op de eerste aanmaning of het eerste bevel van eenig meerdere on middellijk en onvoorwaardelijk uiteen- of naar het kwartier teruggaan, „dan wel op de wijze als de meerdere dit beveelt derwaarts terugkeeren, „in de termen om, als een overtreding tegen de krijgstucht, disciplinair te „worden afgedaan. „Wordt aan het eerste bevel of de eerste aanmaning niet onmiddellijk „voldaan, of worden daartoe voorwaarden, van welken aard ook, gesteld „waaronder ook behoort gerekend te worden het aanwijzen van den per- „soon, op wiens last of onder wiens geleide zij wenschen terug te keeren „of te gehoorzamen dan worden eenige daders, overeenkomstig het be haalde bij art. 85 van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te „Lande, bij hunne namen genoemd, welke, bij volharding in het verzet, „als aanleggers en hoofden van de samenrotting of den opstand zullen „worden beschouwd. „Wanneer daarna aan het gegeven bevel nog niet gehoorzaamd is, zal „de meerdere driemaal, met een korte tusschenpoos, op de volgende wijze „hoorbaar commandeeren Gehoorzaamheid aan de Wet. Naar huis „of geweld zal worden gebruikt. „Wordt ook aan dit bevel geen gehoor gegeven, dan is de meerdere „bevoegd alle middelen van geweld te bezigen, waarover hij kan be schikken. „Het vorenstaande is almede van toepassing in andere gevallen, waarin „militairen zich aan samenrotting schuldig maken." Het is nog niet lang geleden, dat een luitenant een samenrotting van militairen met een salvo uit elkander heeft gejaagd en nog on langs zijn te Batavia van een der compagnieën ettelijke militairen weggeloopen tegen den zin van hunne superieuren. Het geldt hier dus een vraagstuk van dadelijk belang, want ieder oogenblik kan men als officier staan voor het geval dat men hande-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 49