485 Elk man ontvangt bovendien 1 tinnen bord, 1 tinnen kroes en 1 geëmailleerd ijzeren lepel. Yoor ziekenboeg, keuken, bakkerij, arrestantenkamer en andere lokalen wordt het noodige gereedschap verstrekt, terwijl voor ver- lichiingsmiddelen, behalve die voor bijzonder gebruik, gerekend wordt op lantaarns ten getale van 4 °/0 van de sterkte van den troep. De onderofficieren ontvangen een hangmat benevens een paar denharen matras met hoofdkussen, de manschappen alleen een hang mat, allen twee dekens; alle hangmatten zijn genummerd overeen komstig de nummers gesteld bij de haken, die tot het ophangen daarvan in de dekbalken zijn geschroefd. De hangmatten worden zoodanig opgehangen, dat zij over de halve lengte naast elkander komen, waardoor ruimte wordt uitgewonnen en men volstaan kan met een lengte van 1,82 M. en een breedte van 0,40 M. per hang mat; voor onderofficieren wordt gerekend op een breedte van 0,46 M'. Yoor het overvoeren van paarden moet elk schip van stallen voor zien worden; voor twéé rijen stallen moet een schip minstens 9,12 M. breed zijn; men krijgt dan tusschen de stallen een middengang van 3 M. en achter de stallen een vrije ruimte van 0,9 M. (fig. 1); smallere schepen zijn dus voor paarden niet bruikbaar. Vooral voor paardenschepen is groote snelheid een eerste vereischte, daar de paarden aan boord zelfs bij goed weder veel lijden. In 1881 werd een gedeelte van het 7e regiment huzaren naar Natal over gebracht met het transportschip Nemesis; het verloor tusschen En geland en Kaapstad 39 paarden, waarvau 13 door koorts en uitput ting, veroorzaakt door de sterke beweging van het schip, 22 bevangen door de hitte tengevolge van het langdurig verblijf in een zeer warme ruimte, 2 tengevolge van beenbreuk en 2 door gewone ziekte. Ofschoon stallen aan dek uit het oogpunt van luchtigheid aan beveling verdienen vooral in de tropen, hebben zij het nadeel, dat tengevolge van werkzaamheden en de beweging aan dek de paar den er niet rustig staan en dat zij de beweging van het schip ver meerderen. Het transportschip Queen, dat in 1881 bereden troepen naar Natal overbracht, had stallen aan dek en verloor in zwaar we der nog voor het bereiken van St. Vincent 12 paarden; eene plaat sing tusschendeks is daarom regel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 500