486 Elk paard moet in een afzondei lijken stal staan (fig. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9)tusschen den acliterdorpel der stallen en den scheepswand moet een gang van minstens 0,6 M. open blijven om de stallen te kunnen schoonmaken en bij de poorten en patrijspoortjes te kun nen komen. Elke stal heeft een lossen vloer met vier daarop geschroefde lat ten om het uitglijden te beletten. Die vloer moet openingen heb ben tot het doorlaten van de urine, die door pijpen in tonnen loopt welke van tijd tot tijd geleegd moeten worden. Alle hoeken moeten worden afgerond, vooral aan den voorkant der stallen, om beschadiging van de hoofden der paarden te voorkomen. De metalen deelen, die gebruikt worden tot de bevestiging van de houten deelen aan het dek, moeten van getah-pertjah voorzien wor den om indringing van de urine te voorkomen, vooral bij schepen met ijzeren dekken. Men moet rekenen op 5°/0 reservestallen en eenige stallen aan dek voor de verpleging van zieke paarden; de reservestallen zijn vooral noodig voor de behandeling en het schoonmaken der paarden. Het geheel wordt in afdeelingeD verdeeld, gescheiden door een of twee ledige stallenstuk voor stuk kunnen dan stallen en paarden worden schoongemaakt door de paarden telkens een stal te verplaat sen waartoe de scheiregels kunnen worden uitgenomen. Yoor zieke paarden maakt men, ten einde ze gelegenheid tot liggen te geven, groote stallen door het tijdelijk uitnemen van een of twee scheiregels. Zijn er weinig paarden aan boord, dan kan men ze bij goed weder laten afstappen met behulp van kokosmatten. Alle stallen moeten van voren (aan den binnenkant) genummerd wor den evenals alle losse deelen tot denzelfden stal behooreude; voor het gemak worden van eiken twaalfden stal de voorstijlen uitneem- baar gemaakt. De scheiregels worden naar omstandigheden met zeildoek, stroo, leer of schapenvacht bekleed. De manschappen en geleiders moeten in een afzonderlijke ruimte gelegerd worden zonder gemeenschap met de stallen, liever onder dan boven deze, ten einde het doordringen van de stallucht te voor komen de manschappen worden bij voorkeur in het voorschip gele gerd en de stallen midscheeps gemaakt, omdat daar de bewegingen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 501