498 minder dan 75 kilo's moeten dragen; bij den troep draagt hij echter meer dan 10 a 20 kilo's boven dat gewicht. De bovenbedoelde Europeesche cavaleriepaarden dragen een gewicht dat verre beneden het ]/3 deel van hune zwaarte blijft; de San- delwood der Indische cavalerie, dienst doende op een moeielijker ter rein en in een veel afmattender klimaat, heeft daarbij een gewicht te torsen, dat aanmerkelijk meer dan 118 van zijne zwaarte bedraagt, zelfs bereden zijnde door een Inlandsch cavalerist. Al is de Sandelwood, niettegenstaande zijne geringe grootte, zeer sterk, zoo is het niet tegen te spreken, dat hij bij de cavalerie een vracht te dragen heeft, welke boven zijn krachten gaat, zooals bij menigeen te zien en dat ook duidelijk te bewijzen is. Engelsche huntersdie ongeveer 100 kilo's of ruim 15 stones (1 stone— 14 Engelsche ponden) dragen, noemen de Engelschen weight- carriers en zijn betrekkelijk zeldzaam en toch zijn dat paarden van 1.60 hoogte 5 voet 1 duim (Rijnl.), dus veel grooter dan de Sandelwood. Terugkomende op het boven aangehaalde van kapitein C. Schie- ferli, waarbij hij van het Sandelwood-paard zegt: „dat het meer doen wil, niet alleen dan men verlangt, maar zelfs meer dan het kan" dient gezegd te worden dat die eigenschap der Sandelwoods, een natuurlijk gevolg van hun zenuwachtig, zeer prikkelbaar temperament, geen deugd daarstelt, maar een groot gebrek. Een paard dat meer doen wil dan van hem verlangd wordt en dan het kan, vermoeit zich en zijn ruiter geheel noodeloos; terwijl het bovendien spoedig verslijt, omdat het zijne krachten niet spaart. Een met een kalm doch gewillig temperament behebt paard is verreweg te verkiezen, zoowel voor den gewonen rij- als voor den cavaleriedienst, maar voornamelijk voor den laatsten, boven een ros met eeu te prikkelbaar gestel. In zijn werk „Les chevaux du Sahara" zegt wijlen generaal Dautnas met recht: „La meilleure vertu cliez le cheval est la resigna tion un cheval parfaita cette qualitê joint la forced Kapitein C. Schieferli zegt ook van het Sandelwood-paard Het is waar, er zijn maar al te veel „ruiters" met wie het soms door gaat; zijn bedillers willen dit op rekening stellen van zijn bouw, waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 508