494 door het niet gemakkelijk te verzamelen zoude zijn; ik echter heb de overtuiging dat de oorzaak van het doorgaan moet gezocht worden in de onhandigheid der ruiters, die den tact missen zich het vertrouwen van het paard te verwerven ten eerste, en ten andere in de onbekookte wijze, waarop die paarden door den Soembanees vroeger gereden zijn geworden. En de Heer J. van de Yelde erkent het feit, dat het doorgaan der Sandelwoods „bespottelijk veel voorkomt". Een groot deel van het doorgaan der Sandelwoods ia natuurlijk aan hunne ruiters te wijtenmaar de neiging er toe moet toch aan hun zenuwachtig, prikkelbaar temperament toegeschreven worden, want met een rustiger, kalmer temperament zouden ze niet zoo dikwijls uit de hand raken. Menige Sandelwood gaat zeer goed zoolang hij alleen is, maar wordt hij bereden in gezelschap van andere paarden, dan windt hij zich op en komt de lust bij hem op om er van door te gaan, vooral wan neer in versnelde gangen gereden wordt. Dat kan een goed ruiter bijna altijd voorkomen of althans tot een minimum, brengen, maar alle ruiters zijn nu eenmaal geen goede ruiters en als men alleen rekening houdt met het doorgaan onder het exerceeren der cavalerie, dan dient men ook vooral niet uit het oog te verliezen, dat de manschappen, om goed, te rijden en dus hunne paarden in de hand te houden, zich in veel ongunstiger om standigheden bevinden dan de officieren. Deze hebben in den regel beter leeren rijden in deze kunst kunnen zij zich beter blijven oefenen; zij kunnen beter paarden naar hunne keuze nemen en deze komen bij wendingen minder in het gedrang en zijn minder belast dan die der manschappen. Al die daadzaken bij elkaar genomen, zal men moeten toegeven, dat de officieren bij het rijden onder het exerceeren zich in veel gunstiger omstandigheden bevinden dan de manschappen. Het door een Europeesch cavalerist bereden O. I. cavaleriepaard is te velde belast met 95 kilo's gewicht, waarvan 60 kilo's voor den ruiter, terwijl 35,50 kilo's voor kleeding, bepakking, be wapening, harnachement en verpleging komen; de door een officier bereden Sandelwood draagt natuurlijk veel minder, zoo beide ruiters

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 509