498 De Inlanders, die nu bij de cavalerie aangenomen worden, wegen 50 kilo's, terwijl het gewicht der Europeesche cavaleristen op 60 kilo's gesteld is (dat is 5 kilo's minder dan in Nederland). Indo's wegen eerder zwaarder dan lichter dan Inlanders; ze lichter dan deze te nemen zal dus wel heel moeielijk gaan, evenals het verkrijgen van Europeanen, die minder dan 60 kilo's halen, want dat gewicht is voor een Europeaan minder dan zijn gemiddelde zwaarte. Zijn echter Indo's van minder dan 50 kilo's zwaarte te krijgen, dan zouden die zoo klein of zoo tenger zijn, dat ze naar alle waar schijnlijkheid niet krachtig genoeg zouden wezen om behoorlijk de sabel te hanteeren en dit is voor een cavalerist toch ook een groot vereischte. Het gewicht van kleeding, bepakking, bewapening, harnachement, poetsgerij en verpleging, dat in Nederland 48,655 kilo uitmaakt, heeft men in Indië gereduceerd tot 35,50 kilo, dus ruim 13 kilo's minder gemaakt; of dat met het oog op soliditeit, enz., enz. nog te ver mindereu is, weet ik niet. In de opgaven omtrent de belasting te velde van het Nederlandsche en van het Indische cavaleriepaard is voor het eerste geen sprake van voeding voor het dier, terwijl het ration gaba voor het Indische paard op 1,33 kilo is gesteld; hoe dit mogelijk is begrijp ik niet, aangezien do paarden der Indische cavalerie, als ik mij niet vergis, in het garnizoen 21 2 kilo en te velde 4 kilo's gaba krijgen; maar misschien is die 1,33 kilo gaba het van de geheele hoeveelheid welke het paard per dag ontvangt. Zoo de Sandelwood door zijn bouw vele eigenschappen heeft, welke hem voor den rijdienst geschikt maken, is het toch gewaagd om hem voor een goed cavaleriepaard te verklaren. "Veelal zoon 'prikkelbaar temperament hebbende dat hij meestal een ruiter met een rustige, zachte hand noodig heeft om hem behoorlijk te kunnen rijden en daarbij te klein zijnde en hierdoor niet sterk genoeg om op den duur het door hem te dragen gewicht lang te kunnen torsen, mist de Sandelwood groote eigenschappen van een goed cavaleriepaard,- namelijk een bedaard temperament, voldoende kracht en id. snelheid. Goed beschouwd bezit de Sandelwood meer vuur dan wel volhar ding, al is dit laatste dan ook in groote mate bij hem aanwezig'

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 513